Régi fényében pompázik a római Quirinale palota
2011. október 17. 11:39 MTI
Bonaparte Napóleon eltűntette a római Quirinale palota korábbi dekorációját, hogy a saját ízlése szerint rendezzék be második felesége, Mária Lujza lakosztályát: most - hosszú és türelmes restaurálás eredményeként - újra régi fényükben pompáznak Pietro da Cortona csodálatos freskói.
Korábban
Finom monokróm átmenetek, dús növényzetből kiemelkedő márványoszlopok, színpompás bibliai jelenetek díszítik VII. Sándor pápa galériáját, amely a ma az olasz köztársasági elnök hivatalos rezidenciájául szolgáló palota egyik büszkesége.
A 70x9 méteres (csaknem hétszáz négyzetméteres) galériából nagyszerű kilátás nyílik az Örök Városra. "A barokk mester hatalmas dekorációs alkotást hozott létre, amelyben tökéletesen összeolvad a belső és a külső tér" - fejtette ki Rossella Vodret, a római múzeumi hatóság képviselője a restaurált palotarész eheti bemutatásakor.
Mindamellett a galéria nem az eredeti állapotát nyerte vissza: ma is három szalonra oszlik (sárga szalon, Augustus szalonja és a nagykövetek szalonja), ahogy ezt Napóleon akarta. A császár 1812 és 1814 között, abban a korban szinte elképzelhetetlenül nagy összeget, 1 millió aranyfrankot költött a Quirinale-palota felújítására és átrendezésére - noha ő maga egyszer sem fordult meg Rómában.
Építésze, Raffaele Stern befalaztatta a belső udvarra nyíló ablakokat, textíliákkal borította a meglévő falakat és újakat húzott fel. Ma a galéria fényárban úszik, és visszanyerte valamennyi - összesen 26 - ablakát.
A Quirinale-palota illetékesei az épület villanyvezetékeinek javítása során, alig 10 éve mintegy véletlenül fedezték fel, hogy az eredeti freskók nem pusztultak el, csak eltakarták őket - szövetekkel borították le vagy új képeket festettek rájuk.
Egy támogatási-szponzorálási akció révén összegyűlt a restaurálásra 500 ezer euró, és ez az összeg már lehetővé tette az 1655 és 1665 között festett freskó megújítását. Az eredeti mű az ellenreformáció korának végét és a barokk kezdetét testesíti meg.
18 bibliai jelenet határozza meg a dekoráció szerkezetét, köztük olyan freskók szerepelnek, mint Az ember teremtése, Ádám és Éva kiűzetése a Paradicsomból, Mózes kettéválasztja a Vörös-tengert és Jézus születése.
Az olasz egység idei 150. évfordulójának keretében a Quirinale-palotában, amely előbb a katolikus pápák, majd az olasz királyok lakhelye volt, ma pedig az olasz köztársasági elnök rezidenciája, november végén kiállítás nyílik, bemutatva az épület történetét és a falai között zajlott eseményeket. Magát a palotát vasárnaponként lehet megtekinteni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.