Szita Szabolcs: legyen nemzeti ügy a holokausztra való emlékezés
2011. szeptember 12. 08:55
Nemzeti ügynek kell tekinteni a holokauszt tragédiájára való emlékezést és a megbékélést; a budapesti Páva utcai Holokauszt Emlékközpontnak ki kell fejezni a magyar társadalom kegyeletét, erkölcsi tartását és méltóságát, azt, hogy a vészkorszak minden áldozatával szemben kegyeletet érez - nyilatkozta Szita Szabolcs, az intézmény újonnan megválasztott ügyvezető igazgatója.
Korábban
Mint mondta, ezenkívül az intézmény az önzetlen embermentők, "a világ igazai" tiszteletének a növeléséért is dolgozik. Ez az emlékhely tehát a kollektív gyász, az áldozatokkal való együttérzésnek a színhelyévé kell váljon, ezt kell állandóan és méltó módon megjeleníteni; ehhez járul hozzá az intézmény új, Nemzeti emlékezet elnevezésű programja - hangsúlyozta.
Meglátása szerint ennek megvalósításához új nemzeti emlékkultúrára van szükség, ennek az intézménynek pedig szakmai műhelyként, módszertani központként kell dolgoznia, fel kell hívnia a figyelmet az emberi jogokra, az emberi élet védelmére, a múlt reális bemutatásával, tudományos feldolgozásával.
Az emlékközpont új koncepciójához tartozik, hogy 5-6 vidéki városban is hozzanak létre a budapestihez hasonló intézményeket, alcentrumokat, mert a deportálás is leginkább a vidéki zsidóságot érintette. Elsőként Pécsett alakul majd meg hétfőn egy ilyen intézmény, ahol az egyetem, a múzeum munkatársai, illetve helytörténészek szolgáltatják a szakmai hátteret. Ennek keretében rendeznek majd egyebek mellett konferenciákat, diákvetélkedőket. A vidéki tényfeltárás azért is fontos, mert itt még vannak feldolgozatlan dokumentumok, és találhatók magántulajdonban is tárgyi emlékek - mutatott rá Szita Szabolcs.
Elmondása szerint a külföldi hasonló intézményekkel, így mások mellett a bécsi Wiesenthal Központtal, a washingtoni Holokauszt Múzeummal, a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettel, valamint lengyel, francia, szlovák kutatóközpontokkal való kapcsolattartás is előtérbe kerül majd a következő időszakban. A Holokauszt Emlékközpont kiemelt feladatának tekinti, hogy megszerezze a külföldi emlékhelyekről a magyar áldozatok névlistáit, mert e tekintetben "borzasztó késében vannak" - hívta fel a figyelmet.
Beszámolt arról, hogy a vándorkiállításokat is intenzívebbé szeretnék tenni, Auschwitzról Tatabányán is Dunaújvárosban lesznek tárlatok. Az Anna Frank kiállítást továbbra is napirenden tartják, és terveznek egy kiállítás-sorozatot az embermentő diplomatákról is. Ugyancsak kiemelt feladatuknak tekintik a diákok körében zajló oktatói tevékenységet, ezenkívül országos és nemzetközi tanárképzésbe is bekapcsolódnak, ez utóbbi keretében novemberben állami költségen vesz részt 25 tanár izraeli továbbképzésen.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap