A NASA merész tervekkel folytatta volna az Apollo-programot
2011. szeptember 6. 14:21
A pénz- és az érdeklődés hiánya miatt került le a napirendről az Apollo-17 folytatása, pedig a NASA még a Marsra is küldött volna embert.
Korábban
„Megvan annak az oka, hogy soha nem mentünk vissza a Holdra” – áll az Apollo 18 című filmet beharangozó plakáton. Az alkotás büszkén állítja, hogy több olyan, évtizedek óta nem látott filmrészleteket mutat be, amelyek az asztronauták titkos misszióiba engednek betekintést két évvel az utolsó (1972) kilövés után. A valóságban azonban a NASA szorgosan dolgozott az Apollo 18-on, amelyet a 19 és a 20 követett volna, de erre a financiális kötöttség és a közvélemény érdeklődésének lanyhulása miatt végül nem került sor.
„Az egész világ figyelte az Apollo 11-et” – mondta el David R. Williams, a greenbelti (Maryland) NASA Goddard Space Flight Center kurátora. „Mikor elérkezett a 16-17-es számú küldetés, azokkal már nem lehetett annyira felcsigázni a közvéleményt” – tette hozzá.
A kormány már jóval az Apollo 11 sikere előtt visszavett a szárnyaló ambíciókból, pedig a stratégák már a Hold-bázisra történő érkezés kivitelezésén törték a fejüket, de azt sem tartották elképzelhetetlennek, hogy embert küldjenek a Marsra.
„Sokkal hosszabb és bonyolultabb programok is lehettek volna” – nyilatkozta David S. F. Portree, az arizonai Regional Planetary Information Facility for the U.S. Geological Survey's Astrogeology Science Center vezetője, a Beyond Apollo elnevezésű blog szerkesztője.
Az Apollo-program eredetileg tíz holdraszállással számolt, s a NASA már azt is tudta, hogy az űrhajók pontosan hova fognak érkezni. A tervek szerint még több kőzetmintát hoztak volna a földre, s így még több kísérletet végezhettek volna a tudósok a holdbéli tájról – mindez a sugárzás és a porszint mérésével együtt a jövőbeni bázis kiépítésének megtervezését segítette.
Ehelyett az Apollo-program a hetvenes évek elején abbamaradt, s annak továbbfejlesztésével jött létre az első amerikai űrállomás, a Skylab, amely az addig pályára állított legnagyobb űreszköz volt. Az utolsó hivatalos misszió az 1975-ös Apollo–Szojuz-program volt, a hidegháborús ellenfelek, az Egyesült Államok és a Szovjetunió szimbolikus, történelmi jelentőségű űrkutatási együttműködése.
Szintén zátonyra futott a Marsra kilőtt ember terve is, amely a súlytalanság egészségügyi hatásait lett volna hivatott vizsgálni. A pénzcsapok elzárása sem segítette kifejezetten a nagyratörő tervek megvalósítását, az Egyesült Államok kormánya már az Apollo 1-nél kiütött tűz után úgy döntött, meg kell „büntetni” a NASA-t, ezért húzott egyet a nadrágszíjon. A vietnámi háború is sok pénzt vont el az űrkutatásra fordított büdzséből, az 1968-ban hivatalba lépő Nixon-adminisztráció pedig már egy saját programmal készült előrukkolni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap