Kiállítás a Rákóczi-szabadságharc 300.évfordulójára Kecskeméten
2011. augusztus 19. 17:44 MTI
Árvák hercege címmel pénteken nyílik kiállítás II. Rákóczi Ferencről és a szabadságharc befejezésének 300. évfordulójáról Kecskeméten, a Cifrapalotában.
A kiállítás bemutatja a Zrínyi- és a Rákóczi-család történetét, de érinti a kor híres magyar családjait, ismert személyiségeit is - mondta Szabóné Bognár Anikó, a Cifrapalota vezetője, egyben a kiállítás rendezője. A tárlat címe utal arra, hogy I. Rákóczi Ferenc fia születése után pár hónappal meghalt, ezért Zrínyi Ilona gyermeke félárván nevelkedett.
Szabóné Bognár Anikó hangsúlyozta: az anyag egy része magángyűjteményből került a kiállításra, a többi részét pedig múzeumoktól kapja a Cifrapalota.
A négy részre osztott kiállítás első terme a szabadságharc előzményeiről, a családok történetéről szól. Metszetek, korabeli numizmatikai anyagok és egy kis enteriőr segítségével próbálják megidézni a korszakot. Minden család történetéről részletes leírás van, II. Rákóczi Ferenc (1676-1735) fejedelem gyermek- és ifjúkorát is részletesen meg lehet ismerni a dokumentumokból.
A következő terem a szabadságharc idejét eleveníti fel. A kiállítás részben dokumentálja a történelmi eseményeket, részben bemutatja a szabadságharcban szereplő katonákat, metszetek segítségével, illetve a fegyvereiket.
A harmadik teremben életképeken és korabeli metszeteken keresztül a szabadságharc második szakaszát idézik fel. Láthatók a szabadságharc végét lezáró, 1711-ben megkötött szatmári békéhez kötődő dokumentumok is. A Rákóczi által megbízott főparancsnok, Károlyi Sándor és a császár által megbízott tárgyaló, Pállfy János egy-egy levelét is kiállították. A szabadságharc pénzverését is meg lehet ismerni a teremben kiállított érmék segítségével.
A negyedik terem a fejedelem törökországi emigrációját mutatja be, valamint a franciaországi kapcsolatokat is feleleveníti. II. Rákóczi Ferenc felesége révén rokonságban állt XIV. Lajos francia királlyal. A teremben metszetek és dokumentumok segítségével emléket állítanak Bercsényi Miklós fia, Bercsényi László által, a francia hadseregben felállított huszárezrednek is.
A fejedelem hamvait 1906-ban hozták haza Magyarországra, melyről korabeli fotók láthatóak. A koporsót szállító vonat Kecskeméten is megállt 1906. október 28-án hajnalban, majd továbbment Budapestre és végül Kassára. A kiállítás október 30-ig látogatható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.