Új kalandokra indul a Titanic megtalálója
2011. augusztus 1. 13:15 MTI
Újabb nagyszabású mélytengeri kutatást indít Robert Ballard, a Titanic roncsait megtaláló oceanográfus. A 69 éves Ballard és csapata az Égei-tenger, a Fekete-tenger és a Földközi-tenger vizeit járja majd elsüllyedt hajók, tárgyi leletek, műkincsek és ősi civilizációk után kutatva.
Korábban
A négy távirányítású megfigyelő eszközzel és hang-lokátorral felszerelt E/V Nautilus kutatóhajó egy törökországi kikötőből indult négyhónapos útjára a múlt héten, annak reményében hogy víz alatti városok, tengeralatti vulkánok és meleg vízkitörések nyomaira bukkan majd. Ballard, aki csak később csatlakozik az expedícióhoz, a connecticuti Mystic Akváriumban rendezett sajtótájékoztatónkon elmondta, bár vannak konkrét elképzelései azzal kapcsolatban, hogy a csapata mit talál majd, valójában az ismeretlent kutatják.
A 15 fős, tudósokból álló legénységével a fedélzetén a 64 méteres kutatóhajó útja során - mélytengeri árkok, kontinentális repedések és egy csaknem 2000 éves Földközi-tenger alatti város közelében - a Gorringe tengeralatti hegylánc, a Szicíliai-szoros valamint Hellén- és a Lipari-szigetek menti vulkánikus ív mentén halad majd. A kutatás a tervek szerint novemberben ér majd véget Izrael partjainál.
Az expedíció nagy újítása, hogy a kutatócsoport video- és hangfelvételeit on-line formában elérhetővé teszik, a Mystic Akvárium vetítőtermében pedig egy szakértő csoport vezetésével bemutatják, illetve megvitatják a rögzített anyagok alapján a legújabb eredményeket. Katherine Croff Bell, a kutatás másik vezetője úgy vélte, hogy ezzel az új élő technikával a fedélzeten lévők tudását és eredményeit széles körben lehet majd a nyilvánosság elé tárni.
Paul Johnson, a Washingtoni Egyetem oceanográfusa szerint ezek a típusú kutatások kiválóan alkalmasak arra, hogy felhívják a nyilvánosság figyelmét a mélytengeri expedíciókra. "Engem igazán az villanyoz fel, amikor egy bizonyos dolgot kutatva, valami sokkal fontosabbra bukkanunk" - magyarázta Ballard. Az általa vezetett nemzetközi csoport 1985-ben találta meg a Titanic roncsait az Atlanti-óceán északi részén. Egyéb mélytengeri kutatásai során Ballard rábukkant Bismarck egyik hadihajójára valamint a PT-109 amerikai torpedóhajóra. Mindemellett az ő nevéhez fűződik a Mystic Akváriumot működtető Tengerkutató Alapítvány létrehozása is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- A barna kutya szenvedései alapozták meg az állavádelem ügyét 18:06
- Szent Lúcia inkább mártír lett, mint pogány férfi felesége 16:05
- Lezárták az országot és a telefonvonalakat is elvágták a lengyel szükségállapot alatt 15:05
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann 09:05
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József tegnap
- A zenetörténelemre is hatással volt Esterházy II. Miklós tegnap
- Hóna alatt a Mona Lisával sétált ki a Louvreból tegnap
- Alvilági kapcsolatai miatt az FBI is megfigyelte Frank Sinatrát tegnap