Ítéletnapi Könyv - újratöltve
2011. május 16. 13:41 BBC News
Az uradalmak és lábasjószágok helyett a nyolcvanas évek Nagy-Britanniájának mindennapjait örökítette meg a BBC által 25 éve életre keltett Ítéletnapi Könyv, amelybe most új életet leheltek, s az interneten is elérhetővé teszik a tartalmát.
Korábban
A brit közszolgálati médium a projekt elindulásakor több mint egy millió átlagembert szólított meg, az így beküldött fotókból és írásos beszámolókból készített elektronikus verziót pedig kereskedelmi forgalomba is hozták. Annak ellenére, hogy ennek apropóján a televíziós show műsorok doyenje, Paul Coia részvételével még egy televíziós játék is elindult, a kor technikai színvonala nem engedte meg, hogy a rendszer tovább terjeszkedjen.
A „könyv” két lézerdiszken jelent meg, a felhasználóknak pedig csupán egy BBC Master számítógépes szoftverre volt szükségük, hogy csatlakozni tudjanak a programhoz. Ennek telepítése akkor 5 ezer fontba került, így érthető módon csak kevesen engedhették meg maguknak, hogy böngészhessék az össznépi gyűjteményt. (végül összesen csak ezer darabot adtak el belőle)
Az elmúlt 25 évben annyit fejlődött a technika, hogy a korongon levő tartalom szinte teljesen elérhetetlenné vált. Néhány elhivatott szakember azonban pénzt és időt nem sajnálva végül egy évnyi munka után kinyerte a "közösségi lemezen" található információkat, majd lemásolta és jegyzetekkel látta el azokat, amelyeket a BBC most az interneten készül közzétenni.
A Domesday Újratöltve (Domesday Reloaded) projekt vezetője, Alex Mansfield szerint az adatmentés rendkívül problémás volt, mivel a lézerdiszken található adatok közül egyik sem felismerhető fájlformátumú volt. „A digitális kor előtti időszakról beszélünk, ezért itt minden kép még analóg volt, annak ellenére, hogy lézerdiszkre készítették. Nem voltak tömörítve” – nyilatkozta Mansfield. A képek digitalizálásával meggyűlt a szakemberek baja, de a szövegekkel már könnyebb dolguk volt, mivel azok digitális formátumban kerültek a lemezre.
Az adatmentéssel párhuzamosan a Domesday-projekt folytatni szeretné eredeti misszióját, s arra kérik a 21. századi felhasználókat, hogy készítsék el a maguk fotóját környezetükről, írjanak szövegeket és küldjék el azokat. Mansfield szerint ez ma már sokkal gördülékenyebben fog menni, az embereknek csupán el kell ezeket készíteniük, majd egy lezárt borítékban feladniuk a BBC címére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.