Múzeum nyílt a paraguayi diktatúra egykori kínzóközpontjában
2011. május 2. 12:20 MTI
Emberi jogi múzeum nyílt a héten a paraguayi fővárosban, Asunciónban Alfredo Stroessner diktatúrájának (1954-1989) egykori kínzóközpontjában.
Korábban
A "vizsgálati igazgatóság" hírhedt épületében, Asunción szívében a kínzók a legsúlyosabb bűnöket követték el - mondta az egyik áldozat rokona. A parlamenttől 200 méterre található múzeum egykor Pastor Coronelnek, a vizsgálati igazgatóság főnökének irodája és főhadiszállása volt. Coronel 2000 szeptemberében halt meg a börtönben, miután az emberi jogok megsértésért a rácsok mögött töltötte élete utolsó tizenegy évét.
A politikai foglyok elmondták, hogy zeneszó mellett kínozták őket reggeltől estig, hogy sikolyaikat ne hallják az utcán. A múzeum látogatói megtekinthetik a kínzótermeket, amelyek közül több hangszigetelt volt, a labirintusformájú folyosókat és páncélajtajú kis és nagy zárkákat.
A múzeummá való átalakítás a belügyminisztériumnak és a paraguayi műemlékvédelmi bizottságnak a közös kezdeményezése volt. A jogvédő szervezetek szerint a paraguayi diktatúra alatt 1000 és 3000 között volt a meggyilkoltak és eltűntek száma.
Afredo Stroessner puccsal került hatalomra 1954. május 4-én, majd nyolcszor választották újjá ellenzéki bábjelöltek ellenében. Harmincöt évig volt hatalmon, míg 1989-ben Andrés Rodríguez vezérkari főnök államcsínnyel meg nem buktatta. Brazíliába szökött, ott halt meg 2006-ban.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap