Asszonysorsok a Rákóczi-szabadságharcban
2011. május 2. 14:16 MTI
"Fáj a lelkem nagy nyomorúságokon" - Asszonysorsok a Rákóczi-szabadságharcban címmel konferenciát tartanak, és "Egy puszta házban, üres kamrában " - Károlyi Sándorné és a kuruc világ címmel kamaratárlat nyílik pénteken a Magyar Országos Levéltárban Budapesten.
Korábban
Trostovszky Gabriella főigazgató-helyettes, a levéltári nőprogram ötletgazdája elmondta, hogy a "nő" idei tervükben szerepel, és az Európai Unió is nagy jelentőségűnek tartja ezt a témát. Azért választották Barkóczy Krisztina személyének és életének bemutatását, mert férje, Károlyi Sándor "vad" labanc volt a Rákóczi-szabadságharc kezdetén, a dokumentumokból azonban az derült ki, hogy felesége hatására, rábeszélésére átállt Rákóczi oldalára.
A konferencia előadásai azt kutatják, mi volt a szerepe Szalay Barkóczy Krisztinának Károlyi Sándor életében. Erről például Kovács Ágnes történész Remények és kétségek között címmel értekezik. Barkóczy Krisztina, a bátor asszony a háború miatt egyedül igazgatta a szatmári birtokot, gazdálkodott, vezette a háztartást, nevelte a gyerekeket. A férjével folytatott levélváltásokból rekonstruálható, hogy merre járt a férfi, küldte neki az élelmet és a tiszta ruhát, közben pedig beszámolt férjének mindarról, ami otthon történt - mondta Trostovszky Gabriella.
A konferenciához kapcsolódó tárlatra a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönadta a Károlyi család egyik tagjának, Károlyi Klárának a portréját, amelyen a hölgy 18. századi díszöltözékben látható. Ezt a ruhát elkészítette Náray Tamás dizájner, és az öltözék látható lesz a kiállításon csakúgy, mint egy 18. századi férfi öltözék, míg a Magyar Nemzeti Múzeum korabeli cipőt, legyezőt, pártát, hímzéseket adott kölcsön.
Laczlavik György főlevéltáros, a Károlyi levéltár gondozója jóvoltából a tárlat dokumentumaiból nyomon követhető, hogy a köznemesi Károlyi Sándor labancból hogyan lett Rákóczi seregének katonája, hova jutott a feleség, Barkóczy Krisztina támogatásával. Levelek, a csatákban résztvevő férj utazásának helyszínei, a birtok gazdálkodásáról vezetett napló, a korabeli gyermekszülés, valamint a gyógyítás dokumentumai sorakoznak a tárlókban. Látható a kiállításon a férj, Károlyi Sándor és a feleség, Barkóczy Krisztina kettős családfája is - melyet idén restauráltattak -, néhány irattartó és festett láda.
A kiállítás az országos levéltárban egész évben nyitva lesz és látogatása ingyenes.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap