Földművesek lopkodják szét a maja és mocse emlékeket
2011. március 23. 10:31
Beárnyékolja a Machu Picchu újrafelfedezésének centenáriumát a Global Heritage Fund jelentése, amely az ősi maja és mocse emlékek pusztulására hívja fel a figyelmet.
Korábban
Szabad szemmel is jól látható, hogy a huaqueros-nak nevezett tolvajok hogyan tettek kárt a tájban, akik ezzel Peru történelmének egy részét is ellopták – figyelmeztetnek régészek. A legtöbbször földművesekből álló bandák – akik így próbálják meg szerény bevételi forrásukat kiegészíteni – illegálisan adnak túl a műkincseken, amelyek műgyűjtők, de egyszerű turisták kezébe is vándorolhatnak.
„Este jönnek, feltérképezik a terepet, majd gödröket ásnak” – nyilatkozta Cuba Cruz de Metro üzlettulajdonos. „Nem ismerik a történelmet, csak a csontokért és a sírokért jönnek, hogy aztán eladják azokat” – tette hozzá. A Peruban és más latin-amerikai (főként a közép-amerikai Guatemalában) országban tapasztalható káros fejlemények miatt világszerte megkongatták a vészharangokat, ami a régió pusztuló örökségére kívánja ráirányítani a figyelmet.
A kérdés különösen azért válik aktuálissá, mivel júliusban lesz a századik évfordulója annak, hogy a Dél-Peruban található inka citadellát, a Machu Picchut Hiram Bingham amerikai történész felfedezte. Bingham számos műkincset adományozott a Yale-nek, ami komoly felháborodást váltott ki Peruban; a felek azóta megegyeztek abban, hogy közös kiállításon mutatják be az inkák kincseit.
A San Franciscó-i székhelyű Global Heritage Fund alapítvány Saving our Vanishing Heritage (Mentsük meg a pusztuló örökségünket) elnevezésű jelentése közel kétszáz veszélyeztetett helyszínt sorol fel, főleg Közép-és Dél-Amerikából. A guatemalai Miradort, a maja civilizáció bölcsőjét például teljesen lerombolták. „Az elmúlt két évtizedben az egész peteni régiót kifosztották, s évente több száz régészeti lelőhelyet rabolnak ki szervezett keretek között, ami a maja kincsek adásvételét teszi lehetővé” – áll a jelentésben.

Észak-Peru, a mocse civilizáció hazája a rablások következtében „holdvidéki tájjá” változott, körülbelül 100 ezer sírt, az országban található temetkezési helyek felét dúlták fel – folytatódik a dokumentum. A mocsék ezer évvel előzték meg az inkákat, a szegélyeket és falakat ugyanúgy festették, rajtuk háborús képekkel, rituális lefejezésekkel és istenségekkel. Jeff Morgan, a Global Heritage Fund igazgatója azt kéri az országtól, hogy irányítsák át a turistákat Machu Picchutól Peru más, kevésbé ismert részeire, mivel az évente ideáramló kétmillió látogató helyrehozhatatlan károkat okoz az inkák csodás romvárosában.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


maják
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap