DNS-mintát vesznek Amelia Earhart leveleiről
2011. február 23. 12:39 National Geographic News
A borítékok pecsétjén talált száradt nyálminta segíthet az Atlanti-óceánt átrepülő első női pilóta, Amelia Earhart földi maradványainak azonosításában - jelentették be kutatók.
Korábban
A szakemberek DNS-tesztekkel próbálják az 1937-ben repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt pilóta földi maradványait beazonosítani, amelyben a géntérkép megrajzolása lehet segítségükre. „Most egy teknőspáncél megtalálása után bárki mondhatja: igen, megtaláltam Amelia Earhart földi maradványait” – nyilatkozta Justin Long, akinek családja a projekt egyik társfinanszírozója. Justin egyébként annak az Elgen Longnak az unokája, aki 1999-ben könyvet írt Earhartról Amelia Earhart: A rejtély megoldva címmel.
Long szerint egyedül a pilóta leveleiből tudhatjuk meg, hogy legutóbb valóban Earhart földi maradványait találtak-e meg egy lakatlan csendes-óceáni szigeten, mivel szerinte csak ezek tartalmazzák az asszony DNS-ét. Fennmaradt a pilótanő néhány ruhája is, de „amikor elkezdtük ezeket alaposabban megvizsgálni, kiderült, hogy a ruhákat szárazon tisztították, amelyek már nem tartalmazzák Earhart DNS-ét” – mondta el Long. Jó kiindulópont lenne egy hajminta is, ilyen azonban még nem került elő. Korábban úgy vélték, hogy a clevelandi International Woman's Air and Space Museum gyűjteményében lehet egy darab Earhart hajából, de arról kiderült, hogy valójában cérna.
Earhart és navigátora, Fred Noonan 1937-ben zuhant le a Csendes-óceán közepén, miközben kísérletet tettek az egyenlítő mentén a Föld megkerülésére. Earhart öt évvel a történelmi jelentőségű vállalkozás előtt szerzett magának hírnevet, amikor első nőként egyedül átrepülte az Atlanti-óceánt. Earhart és Noonan földi maradványai soha nem kerültek elő, de a kétmotoros repülőnek is teljesen nyoma veszett. 2009-ben aztán az International Group for Historic Aircraft Recovery kutatói Nikumaroro szigetén egy csontra bukkantak, amelyről azt feltételezték, hogy az a pilótanő egyik ujjából származhat.
Elméletileg még ez sem zárható ki, de ezekből eddig még senkinek sem sikerült olyan DNS-t kinyerni, amely pontot tehetne az asszony földi maradványainak holléte kapcsán újra és újra fellángoló vitára. Sokan úgy gondolják, a két évvel ezelőtt talált lelet állati eredetű, s valószínű, hogy inkább egy teknőshöz tartozott. A mostani DNS-vizsgálat Dongya Yang, a kanadai Simon Fraser Egyetem régészének vezetésével zajlik, amely elsősorban a négyszáz levélből kiválasztott négy borítékon talált nyálmintákra fókuszál. „Earhartnak saját titkára volt, ezért könnyen lehet, hogy a levelezéseit vele intézte. De ha személyes, családi leveleket írt, akkor kisebb a valószínűsége, hogy ebbe a munkába őt is bevonta volna” – nyilatkozta Yang.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap