Újra napirenden Lenin eltemetésének kérdése
2011. január 21. 17:02 MTI
Halálának évfordulója kapcsán újra napirendre került Vlagyimir Iljics Leninnek, az 1917-es orosz forradalom vezérének eltemetése; a kérdést ezúttal a dumában kétharmados többséggel rendelkező Egységes Oroszország párt egyik képviselője vetette fel, s az elgondolás felkerült a párt honlapjára is.
Korábban
Lenin 1924. január 21-én halt meg, s néhány nap múlva bebalzsamozott testét a Vörös téren, a Kreml fala mellett - akkor még csak ideiglenesen - felépített Mauzóleumban helyezték el. Eltemetését a Szovjetunió szétesése után elsőként Borisz Jelcin, Oroszország első elnöke vetette fel, de azóta is minden alkalommal heves társadalmi vita tör ki, ha felmerül ez a kérdés.
A kérdést Vlagyimir Megyinszkij író hozta elő, aki a Moszkovszkij Komszomolec című lap szavai szerint sok mindent mond, különösen új könyvei népszerűsítésekor. Ezúttal meglehetősen durva szavakat választott. Azt mondta, "pogány-nekrofil misszió állomásozik a Vörös téren, pedig semmiféle test nincs ott". A szépséges Vaszilij Blazsennij templom mögötti téren rendezett koncertekre utalva hozzátette, hogy a "koncertek egy temetőben" egyenesen sátánizmussal érnek fel.
Vlagyimir Putyin 2000-ben, amikor rövid ideje volt még csak államfő, megígérte a veteránoknak, hogy senki nem nyúl a vezér földi maradványaihoz, s így nyilatkozott tavaly ősszel is, amikor külföldi újságírók kérdésére már kormányfőként kijelentette: a nép dönti el, mikor temetik el Lenint.
A pénteki lapokban neves személyiségek nyilatkoztak az újra előhúzott vitáról. Lev Ponomarjov ismert jogvédő úgy vélte, az Egységes Oroszország párt fő feladata, hogy támadja a Gennagyij Zjuganov vezette, ellenzékinek tekintett kommunista pártot, amely a második legnagyobb frakcióval rendelkezik a dumában. Továbbá a társadalmi-politikai kérdések megoldásában nem megy semmire, ezért utcák átnevezésével és emlékművek lebontásával foglalkozik. Arról kellene beszélni, hogy diktatúra volt, amelyet Lenin alapított, s eszerint kellene átírni a tankönyveket, de "puszta konjunktúráról van szó".
Vlagyimir Rizskov politológus és ellenzéki politikus rámutatott: Lenin temetésének ügye az ország problémái között "legjobb esetben is a 215. helyen áll", s a téma felvetésének egyetlen célja, hogy eltereljék az emberek figyelmét arról, amiről valóban vitatkozni kellene, a korrupcióról, az önkényről, a gazdasági stagnálásról, az emberek és a tőke kiáramlásáról.
A Vedomosztyi című lap értesülései szerint a temetés lehetősége élénk visszhangot kelt a Kremlben, s a felvetés célja a közvélemény tesztelése. "Lenin kitelepítése a mauzóleumból Dmitrij Medvegyev elnök számára olyan imidzs-projektté lehet, amilyen Putyin számára lett az oroszországi és a külföldi ortodox egyház egyesítése."
Egyesek szerint az első lépés a Kreml falában lévő temetkezési hely kiürítése lehet: a Moszkva melletti Mtyisiben 2006 óta épül egy katonai temető az államférfiak, magas rangú katonák és a haza szolgálatában különös érdemeket szerző személyiségek számára. Egyelőre azonban Kremlbeli források szerint ez sincs napirenden.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.