Lepecsételt korsót tártak fel Kumránban
2010. december 14. 08:27 MTI
Egy érintetlen, lepecsételt korsót tártak fel Izraelben, Kumránban, nem messze attól a helytől, ahol a Holt-tengeri tekercseket találták. A korsó tartalmát egy nemzetközi kutatócsoport elemezte, amely vizsgálati eredményeiről az Archaeometry című szaklapban számolt be.
Korábban
Mint a szerzők kiemelték tanulmányukban, nagy ritkaságnak számít egy érintetlen ókori tárolóedény előkerülése. A felfedezés egyedülálló lehetőséget biztosított a korsó tartalmának elemzésére. Az edényt 2004-ben tárták fel mindössze 50 méterre Kumrántól, egy olyan lakatlan helyen, amely egykoron mezőgazdasági terület lehetett. A korsó mellett az ásatások során állati csontok, valamint cserépedény-töredékek kerültek napvilágra..
Amikor kinyitották a korsót és kamerát eresztettek le az edény belsejébe, kiderült, hogy az alját 3 centiméteres üledékréteg borítja. Az ezt követő vegyelemzések kimutatták, hogy az edény gipszet tartalmaz, valamint kis mennyiségben faszenet is találtak. Utóbbi radiokarbonos vizsgálata során kiderült, hogy a faszenet valamikor i.e. 100 és i.sz. 15 között használhatták, vagyis abban a periódusban, amikor Kumrán lakott volt. Miután kiderítették, hogy a korsó nem tartalmaz más anyagokat, a kutatókat az a kérdés kezdte el foglalkoztatni, hogy Kumrán lakói miért pecsételtek le egy gipszet tartalmazó korsót.
A legkézenfekvőbb magyarázat szerint a kumrániak korsókban szállították a gipszet, amelyet burkolóanyagként vagy a víztárolók, vízvezetékek szigetelésére használtak. Az is előfordulhatott, hogy a gipsz segítségével csupán az adott korsót "szigetelték", amelyet vízhordásra, vagy egyéb folyadék tárolására használhattak.
A Kumrán-hegység egyik barlangjában 1947-ben fedezték fel a holt-tengeri tekercsek első darabjait. A későbbiek során több mint 900 tekercs került elő. Kezdetben a tudósok azt feltételezték, hogy a tekercsek szerzői az esszénus közösség tagjai voltak, az utóbbi időben viszont olyan nézetek láttak napvilágot, hogy a Kumrán-hegységben a Hasmóneus-dinasztia (i.e. 141 - i.e. 37 ) idején előretolt katonai állás lehetett. "Kumrán nem volt alkalmas arra, hogy ellenálljon egy ellenséges támadásnak, viszont kiválóan megfelelt arra, hogy innen ellenőrizzék a szárazföldi és vízi közlekedést a Holt-tenger partvidékén" - hangsúlyozzák ezzel kapcsolatban Juval Peleg és Jitzak Magen izraeli régészek.
Kutatásaik szerint a hasmóneus katonák i.e. 63 táján, a rómaiak megérkezése után hagyták el Kumránt. Ezt követően a civil népesség telepedett itt le, amely fazekassággal foglalkozott. Az izraeli régészek szerint a tekercsek nem a helyszínen íródtak, hanem i.sz. 70 táján, amikor kitört a felkelés a rómaiak ellen, a Jeruzsálemből elmenekülők hozták a kéziratokat magukkal. "Kumrán volt a végső menedékük" - hangsúlyozta Juval Peleg.
Robert Cargill, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatója ugyan egyetért azzal, hogy a barlangok katonai megfigyelőállások voltak kezdetben, ám a helyszínen tintatartók is előkerültek. "Valakik valamiket írtak Kumránban" - jegyezte meg az amerikai kutató, hozzátéve, hogy i.e. 70-ben, a rómaiak érkezése előtt a barlangok lakói gondosan elrejtették a tekercseket, majd elmenekültek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
27. Az első világháború és következményei
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Utazás a frontra, spanyolnátha, leleplezett viszony: mozgalmas év volt Franklin Roosevelt számára 1918
- A gránát még célt tévesztett, a lövések halálosan megsebesítették a főhercegi párt Szarajevóban
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- Az első világháború harcainak valóságos időkapszulája került elő az olasz Alpokban
- Románia hadba lépését késleltette, Olaszországét azonban már nem tudta megakadályozni a gorlicei áttörés
- Háború, spanyolnátha, leleplezett viszony – sok fordulatot hozott Franklin Roosevelt életébe az 1918-as év
- Bár ebben reménykedett, Fritz Haber vegyi fegyverei nem tudták eldönteni az I. világháborút
- Az I. világháborús francia sisakok nagyobb védelmet nyújtottak, mint a mai amerikaiak
- Sártenger, életveszély és felelősség – az első világháború futárai
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap