Víziló végezhetett Tutanhamonnal
2010. november 9. 12:22
Komoly mellkasi fájdalom vezetett Tutanhamon halálához, amelyet egy feldühödött víziló okozhatott – állítja egy friss kutatás.
Korábban
Az egyiptomi származású Dr. Benson Harer a 2005-ben készített, közel 1700 CT-felvételt vizsgálta meg. Harer kutatásainak legfontosabb eredménye, hogy rácáfol azokra a vélekedésekre, miszerint a sírrablók valamikor 1925 és 1968 között lophatták el Tutanhamon szívét és mellcsontját. Az orvosi anomáliák sora ezzel még korántsem ért véget, szakértők ugyanis rámutattak, hogy a gyermekfáraó valószínűleg eltörte a lábát, a Journal of the American Medical Association című folyóiratban közölt tanulmány pedig bebizonyította, hogy Tutanhamon halálához malária vezetett.
Először az 1968-ban készített röntgenfelvételek mutattak rá, hogy hiányoznak Tutanhamon mellcsontjai, csakúgy, mint az ékszerek, a kutatók így logikus módon arra következtettek, hogy a testrészek eltűnéséért is a sírrablók a felelősek. Harer szerint azonban a mellkasi csontok már régóta hiányoznak, a bordákat ugyanis szépen távolították el: a bebalzsamozókkal ellentétben a rablóknak egyszerűen nem állt ennyi idő a rendelkezésükre.
Harer szerint erre a legfőbb bizonyítékot a belső szervek kivételének technikája szolgálja: a királyi síroknál csak Tutanhamon esetében használták az átlós, a köldöktől a gerincig tartó bemetszést, amely során a beleket, a vesét és a gyomrot a rekeszizom alatt szedték ki - bár ezen nem mentek keresztül, azért, hogy a tüdőt is kivehessék. A vallási okok miatt a bemetszéseknél elhelyezett speciális amulett itt azonban hiányzik, mivel értelmetlen lett volna a hasüreg hatalmas varratát elfedni vele - állítja a kutató. Ráadásul Tutanhamon kezei a csípőjénél, nem pedig a mellkasán volt összefonva.
A sérüléssel kapcsolatban Harer kategorikusan kizárta a lovas baleset lehetőségét, s ehelyett azt állítja: lehet, hogy egy víziló végzett a vadászatra indult gyermekfáraóval, erre utal a síremlékén azonosított jelenet is, amint az agresszív állat éppen megtámadja Tutanhamont. Harer ésszerű magyarázatot kínál arra, hogy miért övezte akkora titokzatosság a fáraó halálának körülményét: szerinte ugyanis megalázó lett volna, ha kiderül, hogy egy állat végzett a 18. dinasztia emblematikus uralkodójával. Ezt az elméletet pedig alátámasztja a törött lábbal kapcsolatos hipotézis elterjedése is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap