Sikerült lokalizálni az egyik írországi viking települést
2010. szeptember 24. 09:31
Egy elveszettnek hitt viking telepet sikerült beazonosítaniuk a régészeknek, amely minden bizonnyal a középkori Írország történetét feldolgozó ulsteri annales által említett Linn Duchaill lehet.
Korábban
Az északi emberek 795-től pusztították végig Írországot, ahol néhány évtizeddel később két telepet is létesítettek: az egyik Dúbh Linn (a mai Dublin), a másik pedig Linn Duchaill volt, azonban a 15. századi forrásgyűjtemény sokáig nem vezetett el a település eredeti helyéhez. Múlt hét pénteken egy régészcsoport bejelentette, hogy az ír fővárostól 70 kilométerrel északra, Annagassan mellett rábukkantak az elveszettnek vélt középkori településre. „Hihetetlen, hogy mennyire megkönnyebbültünk” – mondta Mark Clinton, az egyik független régészeti tanácsadó.
Az annagassaniek régóta hitték, hogy a viking telep közel lehet lakóhelyükhöz, mivel a helyi tanárok sokat meséltek a diákoknak a skandinávok hódításairól, s ebben megerősítette őket néhány, a falu közelében talált tárgy is, például egy, a rabszolgák megkötözésére szolgáló bilincs.
Linn Duchaill öt évvel ezelőtt kezdte el jobban foglalkoztatni a régészeket, és mindebben oroszlánrészt vállalt az egyik ír rendező, Ruth Cassidy; a család egyik barátjával geofizikust kértek fel, aki a vidék alapos feltérképezése során védelmi árkokra bukkant – ez nem mutatott rokonságot a korszakban elterjedt ír építészeti struktúrával, így híre ment, hogy az árkokat csakis a vikingek készíthették.
A forráshiánnyal küszködő régészek segítségére az egyik helyi múzeum sietett, így megindulhattak a munkálatok; a háromhetes ásatások alatt talált kétszáz régészeti lelet meggyőzte a szakembereket, hogy egy hajóépítő viking település nyomára bukkantak, ahol az ácsmunkától kezdve, a mesterséges szigeten át a javításokig mindenre találtak tárgyi bizonyítékokat. A felfedezést már önmagában az a tény is különlegessé tette, hogy mindeddig meglehetősen kevés hajóépítő várost (longphorts) találtak a régészek.
„Ha a település valóban Linn Duchaill, akkor fontos, hogy összekössük a régészeti eredményeket a történelmi forrásokkal” – nyilatkozta Peter Pentz, a koppenhágai nemzeti múzeum régésze. „Ráadásul úgy néz ki, hogy a későbbi korok érintetlenül hagyták a telepet – ellentétben Dublinnel, ahol néhány longphorts az idők során várossá alakult át –, ezáltal még többet megtudhatunk erről a településfajtáról” – tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Valódi mester volt Baróti Lajos, a magyar válogatott rekorder szövetségi kapitánya
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap