Afrikaiak is éltek a középkori Angliában
2010. május 3. 14:04 BBC News, Times Online, MTI
Egy 13. században élt afrikai férfi csontvázára bukkantak egy angliai rendházban - közölték a kutatók, akik szerint a maradvány az eddigi legrégebbről származó fizikai bizonyítéka lehet annak, hogy éltek afrikaiak a középkorban Angliában.
Korábban
A skóciai Dundee Egyetem törvényszéki orvosszakértői szerint a csontok valószínűleg egy, a mai Tunézia területéről származó férfitól származnak, aki egy évtizedig élhetett Angliában halála előtt. A csontok vizsgálata alapján feltételezik, hogy a férfi halálának oka gerinctályog volt.
Xanthe Mallett azonosítási szakértő szerint az orrcsont mérete és a szemüregek formája eltér a csontvázakon attól függően, hogy európai vagy afrikai emberről van-e szó. A férfi tunéziai eredetére izotópelemzés derített fényt. Az emberek csontjaiban, fogaiban és egyéb szöveteiben az egyes kémiai elemek különböző arányban halmozódnak fel és tárolódnak aszerint, hogy hol éltek, milyen ételeket és italokat fogyasztottak. Minden területnek sajátos, csak rá jellemző izotóp-összetétele van - magyarázta Mallett.
Azt egyelőre nem tudják a kutatók, hogy a férfi miként jutott Tunéziából az Anglia délkeleti részén található Ipswichbe, ahol maradványait az 1990-es években megtalálták. Feltételezésük szerint a keresztes hadjáratok alatt került oda, bár az is elképzelhető, hogy Spanyolországon keresztül érkezett, amelynek egyes részei akkoriban muszlim fennhatóság alatt álltak.
A tény, hogy felszentelt helyen temették el, arra utal, hogy nem csupán áttért a keresztény hitre, de a közösség megbecsült tagjává is vált. A kutatók szerint rendkívül nehéz bizonyítékot találni arra, hogy afrikaiak éltek Angliában a római birodalom és a felfedezések kora között.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- A Nobel-díjra is esélyes volt a turáni átok ellen küzdő magyar író tegnap
- Halálos balesetek és „ocsmányságok” feketítették be a Hungária fürdő hírnevét tegnap
- Fókuszban a tudomány és a technológia kapcsolata az idei Múzeumok Őszi Fesztiválján tegnap
- Januárig várja a látogatókat a Szépművészeti Múzeum Renoir-kiállítása tegnap
- Másfél millió élet egy döntetlenért: az iraki–iráni háború tegnap
- Mekkora szerepet játszottak a szabadkőművesek a francia forradalomban? tegnap
- Ellenségei negyven évre feloszlatták a jezsuita szerzetesrendet 2023.09.21.
- Felesége mentette ki a szemeteskosárból Stephen King első regényét 2023.09.21.