Sztálinra emlékeztek az orosz kommunisták
2010. március 5. 16:14 MTI
Az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja Joszif Sztálinnak a Kreml falánál lévő sírjánál emlékezett meg a "népek atyja" halálának évfordulójáról. A helyszínen posztoló rendőrök szerint mintegy 300 ember vett részt a megemlékezésen.
Korábban
Közben a Komszomolszkaja Pravda című lap pénteki számában megjelent írás szerint Sztálin - az ismert adatokkal ellentétben - nem a dácsáján halt meg betegségben, hanem a Kremlben ölték meg, s ezt a szerző szerint Nyikita Hruscsov pártfőtitkár 1963 júliusában egy magyar párt- és kormányküldöttség tiszteletére adott banketten árulta el.
A cikk szerint Hruscsov pohárköszöntőjében számos koccintás után váratlanul eltért az előre leírt szövegtől. A szerző szó szerint idézi a pártfőtitkár által mondottakat, egyebek között azt, hogy a történelemben sok kegyetlen zsarnok volt, de aki saját hatalmát nyers erővel tartotta fenn, az mind nyers erő által veszett el. A Hurcsov által akkor mondottak alapján a szerző szerint feltételezhető, hogy Sztálint valójában a Kremlben lévő lakásán fizikai erővel megölték, s a dácsára dublőrt küldtek, akit öt napon át "gyógyítottak", amíg az utódok meg nem osztoztak a hatalmon, majd a dublőrt méreggel eltették láb alól.
A cikk írója úgy véli: a Sztálin fizikai erővel történt megöléséről szóló feltételezést alátámasztani látszanak a Lavrentyij Berija - 1938 és 1953 között a szovjet titkosszolgálat vezetője - elleni eljárásban folytatott nyomozás adatai, továbbá a máig élő híresztelések, amelyek szerint Berija zsarolni tudta Hruscsovot azzal, hogy az utóbbinak része volt Sztálin megölésében.
A cikk szerint a Berija-anyagban szereplő titkokhoz később senkinek nem sikerült hozzáférnie, és az anyag egyes részei el is tűntek. Mindez a lap szerint arra utal, hogy a Berija-ügyben a nagy titok éppen Sztálin halálhoz kapcsolódik. A lap megemlít egy másik máig élő híresztelést is: eszerint a Kreml falánál csak egy üres koporsót temettek el, mert Sztálin földi maradványait elhamvasztották Hruscsov idején, azt követően, hogy a mauzóleumból eltávolították.
A második világháborús győzelem közelgő, 65. évfordulója alkalmából Sztálin újra viták középpontjába került, és megosztja a társadalmat Oroszországban. A moszkvai önkormányzat bejelentette, hogy Sztálin is szerepel majd az ünnepi tablókon a veteránok kérésére. Ez nagy felzúdulást váltott ki, de Jurij Luzskov moszkvai polgármester kijelentette: Sztálin képei a mintegy 2000 tabló közül csak néhányon szerepelnek majd, ott, ahol a győzelem napján a veteránok gyülekeznek, különben is hadvezér volt, és egyetlen bíróság sem ítélte el.
A jogvédők tiltakoznak a döntés ellen, s végül több szervezet úgy döntött, hogy maga is tablókat helyez ki, amelyek Sztálin rémtetteit mutatják majd be. Ezzel szemben a szentpétervári kommunisták pénteken arra panaszkodtak, hogy nincs hol megemlékezniük a vezér halálának évfordulójáról, s bejelentették, hogy ők pedig Sztálin képeit fogják kiragasztani május 9-re, a győzelem napjára városukban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.