Szemétdomb rejtette a náci atomprogram tárgyait
2010. február 22. 12:42
Egy holland szeméttelep tavalyi átvizsgálásakor különös sugárzást fedeztek fel: a szakértők két tárgyon az 1940-es évek titokzatos náci atomprogramjában használt urán sugárzását azonosították.
Korábban
Atomriadót fújtak az EU atomkutatói: a szeméttelepen felfedezett tárgyak (egy kocka és egy tálca) azonban a gondos vizsgálatok alapján nem kortárs terroristákhoz, hanem még a nácikhoz köthetők. Ezek részletes vizsgálata során kiderült, hogy a készítésükhöz használt fémek a mai Csehország területén található Joachimsthal bányájából származnak. A vizsgálatok szerint a kockát Werner Heisenberg laborjában készítették, és a tálcát Heisenberg egyik munkatársa, Karl Wirtz használta tesztjei során.
A legújabb történeti kutatás azt bizonyította, hogy a náci nukleáris fegyverprogram sosem jutott igazán közel egy bomba kifejlesztéséhez. A Manhattan Projekttel sosem versenyezhettek: az egységes kutatás helyett több labor próbált több különböző fegyvert készíteni. A németeknek emellett az sem segített, hogy antiszemitizmustól hajtva több jeles kutatót elüldöztek, míg más fizikusokat egyszerű katonaként küldték harcolni a frontra.
1939 áprilisában a német birodalmi hadügyminisztériumba levél érkezett a hamburgi egyetemtől, amelynek előadói jelezték olyan robbanóanyag előállításának lehetőségét, amelynek pusztító ereje sokszorosa a hagyományos robbanóanyagénak. Ennek nyomán az ügy kezelésére létrejött a német "Urán Társaság" ("Uranverein"), míg a koordinációs tudományos központ az akadémiai szerepet betöltő berlini "Vilmos Császár Fizikai Intézet" (Kaiser-Wilhelm-Institut für Physik") lett.
Utóbbinak a rektora volt a múlt század 20-as éveiben a relativitás-elmélet megalkotója, Albert Einstein, aki zsidó származása miatt még 1933-ban kénytelen volt végleg az Egyesült Államokba átköltözni. Az intézet vezetését a 30-as években Werner Heisenberg vette át, aki megkapta a hamburgi, a lipcsei és a heidelbergi egyetem legjobb atomfizikusait.
A tudósgárda és az ipari háttér megvolt, kellett még tíz tonna fémes urán és öt tonna nehézvíz, mint láncreakció-moderátor. Az urán "megjött" a megszállt Csehszlovákiából és Belgiumból, nehézvizet akkoriban csak Norvégiában állítottak elő, ahová a Wehrmacht 1940 áprilisában tört be. A nehézvíz előállítója Oslótól mintegy 180 kilométerre nyugatra a Norsk-Hydro társaság vemorki (Rjukan mellett) üzemegysége volt. (A nehézvíz deutériumoxid, atomreaktorokban neutronfékező anyagként használják. Még több részlet a náci atombomba titkairól
A nehézvíz megszerzésének kudarca azonban pont Heisenberg szerint nem jelentett tragédiát: a háború után adott nyilatkozataiban ugyanis arról beszélt, hogy munkatársaival együtt végig kételkedtek abban, hogy a nukleáris hasadóanyagok felhasználhatók-e robbanóanyagként.
A német atomkutatás titkai
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20