Utazás ősi szokás szerint
2009. december 28. 11:03
Természeti tájaink, tájba illő gazdálkodásunk és kultúrtörténeti bölcsességeink legjavát, valamint a hagyományaink újraértelmezésével lehetővé váló fokozatos építkezés lehetőségeit szemezgette ki Ambrus Lajos kötete, a Lugas - more patrio.
Korábban
Természetszeretettel teli és mára nagyrészt feledésbe merült gazdálkodási bölcsességet és földművészeti hagyományainkat kedvelő olvasónak szól Ambus Lajos kötete, a Lugas - more patrio. Személyessége, derűs hangja miatt azonnal megszerethető olvasmány, amelyben Ambrus arra hívja fel a figyelmet „mennyi még a parlag, mennyi még a kihasználatlan potenciál mindenfelé az országban!”
A Kortárs kiadó remek Kortárs sorozatában megjelent kötet szerint kultúrtörténetünk és hagyományaink újraértelmezésével válik lehetővé az építkezés; s ezért éppenséggel rég elfeledett gazdálkodási és termesztési módok megőrzése és továbbépítése lehet legértelmesebb életcélunk. Az építkezés, az újratelepítés áhitata, környezetünk visszaalakítása egy élhető világgá már ki is jelöli a jelenlegi fősodortól merőben különböző létértelmezési szféránkat.
A szövegben őshonos szőlőkkel telepített lugasokat, többre érdemes hazai tájfajtáinkat (például a csókaszőlőt) ismerheti meg az olvasó, ősi szokás szerint – more patrio – együtt bandukolhat letűnt idők elfeledett alakjaival: Entz Ferenccel, Paget Jánossal, Gyürky Antallal. A fikciós műfaj tehát nem hiányzik, viszont rendre átcsap valóságosba. A családtörténeti fejezetek között egy zseniális család, az Asbóthok - Asbóth János (1768–1823), Asbóth Lajos (1803–1882), Asbóth János (1845–1911) - „három nemzedékének” históriáján merenghetünk. Egy másik írás egy elfeledett kézikönyveket porol le, Vályi András „királyi magyar universitásbéli professzornak” 1796 és 1799 között Budán megjelent három kötetes lexikonját.
Ambrus remek írásait a szerző felajánlásával a hazai gasztroblogok közül is figyelemre leginkább érdemes Food and Wine tette interneten is elérhetővé. Hagyományaink újraértelmezése, továbbépítése együttjár elfeledett gyümölcsösökhöz, szőlőlugasokhoz, pincékhez kapcsolódó történeti tudásunk megőrzésével. Erre buzdít Ambrus mindannyiunkat már a könyvborítón is: „Nosza barátaim, ha elolvastátok a könyvet, könnyebb lesz – rajta, vonuljatok ki az elhagyott szőlőhegyekre, és alaposan nézzetek körül. Számoljatok, mérlegeljetek, és azonnal vegyetek földet. Irtsatok dzsungelt. Telepítsetek szőlőt. Építsetek birtokot. Vágjatok bele! Szép, nemes, okos és értelmes életprogram.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály 20:20
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője 18:05
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20