Közgyűjtemények versengtek az oklevelekért
2009. november 22. 14:41 MTI
Korábban
Buda és Kassa látképe ötvennyolc vármegye címerrajzával
Jól indult a Nyugat Antikvárium péntek esti árverése, mindjárt a harmadik tétel, Acsády Ignácz kétkötetes, díszes történeti műve, A magyar birodalom története, elérte a százezer forintos leütést. Ezt követően a 392 tétel aukcionálása során még tízszer koppant hat számjegyű összegen a kalapács.
Igencsak felverték az árát Fazekas Mihály Lúdas Matyijának. A Tevan-féle, 1917-es kiadásból Divéky József eredeti fametszeteivel, mindössze háromszáz példány készült. Az első húsz japán papiroson. A licit győztese a 90 ezer forintról indított, hatos számú, Teván Adolf által aláírt példányt 290 ezer forintért vitte el. Egy ősnyomtatvány, Buda első ismert ábrázolása, a város fametszetű látképe, Hartmann Schedel Nürnbergben, 1493-ban kiadott Liber Chronicarum című munkájának latin nyelvű első kiadásából, magasan, 240 ezer forinton végzett.
Értékelték a gyűjtők az 1839-ben napvilágot látott, unikális, Magyar Törvényhatósági Czimerlapot. 220 ezer forintot adtak a Lencsó Mihály János rajza után Ludwig Károly metszette lapokért, amelyeken a történelmi Magyarország ötvennyolc vármegyéjének címerrajza, és az egyesített nagycímer rajza látható.
Haincz András molnár mesterlegény 1860-ban kiállított céhlevele, mesterek ajánlásával, a céhmester aláírásával, a céh viaszpecsétjével hitelesítve, 230 ezer forintért kelt el. Egy 18. századi, szép kézírással, gyönyörű korabeli nyelvezettel írt szakácskönyv 195 ezer forintnál állt meg a licit során. Erre a tételre, alacsonyabb áron, a nemzeti bibliotéka is vevő lett volna. Néhány tétel azért így is az Országos Széchényi Könyvtárba került: Blaha Lujza 1880-90 körüli fényképe Kozmata Ferencz cs. és kir. udvari fényképész műterméből, a pápai joghallgatók 1848-as báli meghívója, Sylvester János Bibliájának facsimile kiadása, Illyés Gyula kéziratos levele.
A Petőfi-almanach piros alapon, gazdagon aranyozott és festett, gránátalma és virágdíszes "debreceni" egészbőrbe kötve, 1909-ben mindössze ötszáz példányban jelent meg. Az aukción a 49-es számú példányért 90 ezer forintról 200 ezerig folyt a verseny.
A száz éve született Radnóti Miklós kötetei már tavasszal is sikert hoztak az antikváriumnak. Most ismét kalapács alá vittek öt Radnóti tételt, s ebből az 1906-os, első kiadású Járkálj csak halálraítélt a költő ajánló soraival 110 ezer forintig lépegetett. Míg az ugyancsak dedikált Válogatott versek, amely már Radnóti munkaszolgálata alatt 1940-ben jelent meg, 160 ezer forintot ért meg valakinek.
A Nayad - Fürdői album, benne a Császár fürdő ábrázolásával és egy balatonfüredi illusztrációval, 150 ezer forintért talált gazdára. 100 ezer forintot adtak Galletti Egyetemi világrajzáért, Falk Miksa átdolgozásában. Sokan akarták elvinni Goethe A napló című írását, Kosztolányi Dezső fordításában, Kassa 1617-es, rézmetszetű látképét, Nagy Jenő szakkönyvét, az Európa ragadozó madarait, így 95 - 95, illetve 90 ezer forintot adtak értük. Kós Károly kis kötetének kikiáltási árát, a Falusi építészet, a szerző számos illusztrációjával, tervrajzával, hétszeresére tornázták fel és 41 ezer forinton ütötték le.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20