Honlap idézi Fejtő Ferenc életművét
2009. augusztus 31. 11:11
Fejtő Ferenc tavaly hunyt el Párizsban; az író, újságíró, szerkesztő, történész-esszéista, politikai elemző, az AFP egykori Kelet-Európa szakértője 2009. augusztus 31-én lett volna kereken 100. esztendős. A férfi életét a hivatalos ünnepségek mellett egy most indult honlap mutatja be, amely mind tartalmában, mind szellemiségében emléket állít a 20. század egyik legfontosabb személyiségének.
Korábban
Multimédiás töredékek a század utasáról
A honlap szerkesztője, Földes Anita újságíró multimédia eszközökkel mutatja be a nemzetközileg ismert és elismert magyar gondolkodót. A hanganyagokon, interjúkon, portréfilmrészleteken, valamint mintegy 30 barát, pályatárs és Fejtő-kutató (köztük Tamás Gáspár Miklós, Méray Tibor, Bodor Pál, Glatz Ferenc, Rajk László, Romsics Ignác és Kende Péter) visszaemlékezésein keresztül egyre teljesebb kép bontakozhat ki előttünk - ahogy magát nevezte - a "század utasáról".
A puzzle-szerűen, egymást kiegészítő elemekből felépülő oldal egy része az újságíró-szerkesztő Fejtő Ferenccel folytatott beszélgetésein alapszik, amelyek megismertetik az olvasót a férfi személyes élettörténetének fontos eseményeivel. Köztük az első publikáció történetével a Nyugat folyóiratában, József Attilához fűződő barátságának kevésbé ismert részleteivel, a kommunizmus vonzásával, majd az ellene folytatott életen át tartó harccal és az emigráció fegyveres és békés periódusaival. Sőt, vallomásain keresztül a kilencvenes évei végén járó, sokat megélt gondolkodóval is. A honlapon rövid fejezetcímek vezetnek az 1-2 oldalas interjúrészletekig, anekdotákig. Fejtő Ferenc vallomásai eredeti hanganyagként és lejegyzett formátumban érhetőek el.
A www.fejto100.hu egy eredeti, eddig kiadatlan Fejtő-könyv, a Rajk-per kéziratának részletét is bemutatja. Sajnos csak az író halála után került elő az a 379 oldalt rejtő dosszié, amelyet Fejtő óriási munkával már 1949 novemberében, mindössze két hónappal Rajk László külügyminiszter pere, egy hónappal kivégzése után, fejezett be, de sosem jelent meg. A kézirat részlete (tartalomjegyzéke és két oldala a Faludy Györgytől és Ignotus Páltól szerzett információkkal) így most először olvasható magyarul.
A videófelvételek között a Fejtő Ferencről készült két utolsó film részletei hozzáférhetőek, így Tóth Barnabás: Ajándékfilm - Váratlan találkozás Fejtő Ferenccel (2007) című dokumentum-, és Surányi András: Emlékképek Fejtő Ferencről (2008) című portréfilmjébe is beletekinthetünk. A honlapon megtalálhatóak József Attila Fejtő Ferenc által inspirált versei is, köztük A Dunánál Kaszás Attila előadásában és az Eszmélet Latinovits Zoltánéban, a Tiszta szívvelt pedig a Sebő együttes szólaltatja meg.
www.fejto100.hu
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57