Kegyvesztett főtitkár és a pekingi vérfürdő
2009. május 15. 15:28 MTI
A hongkongi könyvesboltokban már megjelent, és rövidesen a világ számos más részén is kapható lesz az a könyv, amely Csao Ce-jangnak (Zhao Ziyang), a Kínai Kommunista Párt utóbb kegyvesztetté vált főtitkárának visszaemlékezéseit tartalmazza 1989 tavaszának forrongó és véres pekingi eseményeiről.
Korábban
A könyv páratlan bepillantást nyújt a Kínai Kommunista Párt vezető köreinek 1989 tavaszán tomboló hatalmi harcaiba, amelyeknek végeredménye a nagyobb politikai szabadságot és a korrupció felszámolását követelő pekingi tüntetők körében rendezett 1989. június 4-i vérfürdő lett.
Az állam foglya - Csao Ce-jang titkos naplója című könyv anyaga harminc órányi magnófelvételen alapul. Csao titokban vette fel ezeket 2000-ben, öt évvel a halála előtt. Elbeszélte azokat az eseményeket, amelyek elvezettek a nagy tüntetésekhez, és beszámolt arról is, hogyan ellenezte annak idején a hadsereg bevetését a tüntetők ellen. Az utóbb kegyvesztetté vált főtitkár Teng Hsziao-ping (Deng Xiaoping), akkori legfőbb kínai vezető pártfogoltjaként emelkedett előbb a kínai kormány, majd a kommunista párt élére, s a gazdasági reformok egyik legfőbb élharcosává vált a kommunista vezetőségben. Mint a magnószalagokon beszámolt róla, május 17-én figyelmezette korábbi pártfogóját, Tenget, hogy a párt elvesztheti befolyását az ország fölött, ha erőszakot alkalmaz a tüntető tömeg ellen. Teng végül egyedül döntött a hadsereg bevetéséről - állítja visszaemlékezéseiben a volt főtitkár.
A párt többi vezetője hamar félreállította Csaót, mert nem volt hajlandó katonákat küldeni a tüntető diákok ellen a pekingi Tienanmen térre. Szemére vetették, hogy többször is leplezetlen rokonszenvet mutatott a tüntetők és egyes törekvéseik iránt. Azzal vádolták, hogy magatartásával megosztotta a pártot. Megfosztották hatalmától, és házi őrizetbe helyezték. Egészen 2005-ben bekövetkezett haláláig ott is maradt. Soha nem emeltek ellene semmilyen vádat, és a házi őrizeten kívül egyéb büntetésben nem részesült, sőt meglehetős jólétben tölthette el hátralevő éveit. A szóban forgó magnófelvételek is házi őrizetében készültek, titokban, mert semmilyen formában nem volt szabad a nyilvánosság elé lépnie.
Pao Tung (Bao Tong) egykori magas rangú kínai pártfunkcionárius, aki Csao bizalmas munkatársa volt akkoriban, csütörtökön elmondta a német dpa hírügynökség pekingi tudósítójának: három korábbi miniszter bízta rá a titkokban készült magnófelvételeket. Amint megkapta e felvételeket, amelyek létezéséről addig neki sem volt tudomása, rögtön elhatározta, hogy nyilvánosságra hozza a visszaemlékezéseket - mondta. Arról nem beszélt, hogyan sikerült ezeket külföldre juttatnia.
Csao visszaemlékezéseiben dicséri a nyugati parlamentáris rendszert, állást foglal a sajtószabadság és a független igazságszolgáltatás mellett. A könyv megjelenését az 1989. június 4-i, Tienanmen téri vérontás 20. évfordulója elé időzítették a kiadók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap