Lenin nem kapott új ruhát
2009. április 23. 08:01 MTI
Lenin születésnapja ma is esemény Oroszországban: a kommunisták megkoszorúzták a mauzóleumot, mások a vezér eltemetését követelve tüntettek, nyilatkozott az ügyben a cári család, a lapok pedig arról cikkeztek, hogy Lenin teste idén is átesett a szokásos karbantartáson, de új ruhát nem kapott.
Korábban
Lev Ponomarjov ismert jogvédő Lenin születésének 139. évfordulója alkalmából javasolta: rendezzenek bírósági eljárást a kommunista eszme Szovjetunióban és Kelet-Európában végrehajtott gyakorlati megvalósításáról, s ott bebizonyosodik majd, hogy mind Lenin, mind Sztálin bűnös rezsimet irányított. Ezt követően lehetne dönteni a mauzóleum, illetve Lenin testének a sorsáról - vélte.
A Romanov-ház véleményét German Lukjanov, Marija Vlagyimirovna nagyhercegnő ügyvédje tolmácsolta, mely szerint eleget kell tenni a jogszabályoknak, vagyis szerinte Lenint el kell temetni.
A Kreml rakpart felőli oldalán, amely helyet a városi hatóságok az engedélyezett tüntetések számára szoktak kijelölni - szerdán mintegy húsz fő próbált transzparensekkel demonstrálni Lenin eltemetését és a Vörös téri mauzóleum bezárását követelve. Engedély híján azonban a transzparenseket tartó négy főt előállították.
A kommunista párt dumabeli frakciójának tagjai felhívták képviselőtársaikat, hogy csatlakozzanak a koszorúzási ünnepséghez. A koszorúzásra kivonuló több mint ezer ember, köztük sok fiatal és úttörő. Az oda igyekvők közül is előállították a Baloldali Front elnevezésű szervezet nyolc tagját, akik a Tverszkaja utcán - az egykori Gorkij utcán - vonultak a Vörös tér felé. Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt vezetője a koszorúzás után újságíróknak kijelentette: a kommunisták nem engedik, hogy a világproletariátus vezérét elvigyék a Vörös térről, s aki erre kísérletet tesz, megkapja a megfelelő választ.
A lapok már napok óta arról cikkeztek, hogy Lenin idén is átesett a szokásos karbantartáson, s emiatt az utóbbi hetekben zárva volt a mauzóleum, de néhány napja újra megnyílt. Külön figyelmet keltett az az információ, hogy a vezér idén nem kapott új ruhát. A Komszomolszkaja Pravda szerdán hangsúlyozta, az aggasztó a hírek miatt - mégiscsak a közös történelemről van szó -, s megkereste Jurij Gyeniszov-Nyikolszkijt, a balzsamozásért felelős aromás és gyógynövények tudományos kutatóintézetének helyettes igazgatóját, aki elmondta: akárki akármit írt, az csak puszta kitalálás.
Leninnek valójában úgy tízévente szabnak új öltönyt svájci lüszterszövetből, de ha soron kívül szükség mutatkozna, megoldanák a problémát. Egyébként pedig a különleges balzsamozási módszernek köszönhetően a test kiváló állapotban van, s újabb száz évig is kibírja. Olga Uljanova, Lenin unokahúga elmondta: rendszeresen felkeresi a mauzóleumot, s ott minden a legnagyobb rendben van, csak hát Vlagyimir Iljicsbe mindig bele akarnak kötni.
A volt Szovjetunió területén egyébként számos más államban is megemlékeztek a vezér születésnapjáról: a kelet-ukrajnai Luhanszk megye két településén is Lenin-emlékművet avattak. Novoszvitlivka faluban Vlagyimir Iljics Lenin korábban megrongált szobrát állították helyre és avatták fel. A proletárvezér másik emlékművét Pancsekove településen leplezték le, ahol a szovjet időkben sem állt Lenin-szobor - közölte Makszim Csalenko, az Ukrán Kommunista Párt (KPU) Luhanszk megyei bizottságának titkára az UNIAN hírügynökséggel.
Mint a kommunista párttitkár elmondta, a pancsnkovói Lenin-emlékmű felállítását a helyi tanács (közgyűlés) testülete javasolta a kommunistáknak. A megfelelő szoboralak keresését még januárban elkezdték, s miután megtalálták, a felavatás előtt restaurálták - tette hozzá. A Luhanszk megyei tanács a kommunista képviselők indítványára a napokban döntést hozott arról, hogy a megye területén idén szovjet zászlók kitűzésével emlékeznek meg május 9-én a győzelem napjáról. Ez azt jelenti, hogy minden középületen az ukrán állami lobogó mellett ott lesz a sarló-kalapácsos vörös zászló.
Ugyancsak szovjet lobogóval ünnepli - kommunista kezdeményezésre - a győzelem napját a Csernyihiv megyei Priluki város, és hasonló döntés elfogadására készül a napokban Zaporizzsja megye is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály 20:20
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője 18:05
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20