Újra Budán a tavaszi hadjárat
2009. március 20. 11:42 MTI
Az 1848-49-es szabadságharc csodaszép példája volt a nemzeti összefogásnak, a szabadság iránti vágynak és a hazaszeretetnek. Különböző társadalmi állású, vallású, nemzetiségű emberek fogtak fegyvert a közös célért, a szabadságért - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke csütörtökön az Ilyen tavasz csak egy volt életemben - A dicsőséges tavaszi hadjárat 1849 című tárlat megnyitóján a Budapesti Történeti Múzeumban (BTM).
Korábban
A megnyitó apropója, hogy annak idején ezekben a napokban kezdődött a dicsőséges tavaszi hadjárat, s ezért láthatja a közönség a kiállított dokumentumokat, tárgyakat, amelyek közelebb hozzák számunkra a 160 évvel ezelőtti eseményeket. A tavaszi hadjárat fő eseményei márciustól májusig tartottak, s ezalatt a magyar honvédsereg óriási katonai sikereket ért el - idézte fel Szili Katalin.
Kiemelte: a tárlat egy sorozat része, a BTM mellett a Magyar Nemzeti Múzeum és további 5 megyei múzeum - a szolnoki, a székesfehérvári, a kiskunfélegyházi, a debreceni és a békéscsabai - is kiállítást rendez, követve a hadjárat fontosabb helyszíneit, s természetesen mindenhol a helyi sajátosságok gazdagítják a bemutatót.
A BTM kiállításán 4 magángyűjtő anyagát láthatja a közönség, a kiállítás-sorozat összesen 8 magángyűjtő kincsei révén jött létre. Ezzel kapcsolatban Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium kulturális szakállamtitkára a magángyűjtők foglalatosságára hívta fel a figyelmet: szavai szerint kicsit "kincsvadászat" ez a munka, amely végül közösségi élménnyé, fontos tevékenységgé válik. A megnyitón Simicskó István, a KDNP országgyűlési képviselője, a tárlat egyik védnöke azt hangsúlyozta: a kiállításon látható tárgyak, ereklyék szellemisége a mai napig büszkeséggel kell hogy eltöltsön minden magyar embert.
A péntektől június 30-ig látható kiállításon fegyverek, tárgyak, dokumentumok, grafikák és festmények tekinthetők meg. A magángyűjtők tárgyai mellett a BTM gyűjteményeiből is látható több mint száz műtárgy, amelyek legtöbbje szintén kevéssé ismert a közönség előtt. A tárlatot a tarnówi múzeum körképének hatalmas vásznai, valamint az Aradi Múzeum anyagából érkezett, Budapesten először látható ereklyetárgyak színesítik.
A budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum a kiállítás sorozathoz kapcsolódó tudományos konferencia megrendezésével csatlakozik a közös munkához.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20