Piramisvadászat műholdakkal
2009. március 19. 12:27
2007-ben indult el az a honlap, amely az ókori Egyiptom ma is látható műemlékeit gyűjtötte össze. A piramisok.hu új, formailag és tartalmilag is megújult változatán jelenleg 103 helyszínhez illetve műemlékhez kapcsolódik az a több mint ezer feltöltött fotó, ami további honlapokhoz vezető, helyszínenként csoportosított linkekkel egészül ki.
Korábban
A megújult honlapon egyedülállóan jól áttekinthető, hogy egy adott területen milyen műemlékek vannak, annál is inkább, mivel a helyszíneket területi egységenként is szűrhetjük, így többek között a luxori nyugati parton lévő műemlékeket vagy a Kairó környékieket egybegyűjtve tekintheti át a látogató. A tematikus csoportosítási lehetőséggel egy oldalon láthatjuk az egyiptomi piramisok, egy másikon pedig az egyiptomi templomok jelenleg feltöltött aloldalait.
Az olyan ismert helyszínek mellett, mint Abu Szimbel vagy Kheopsz gízai piramisa, számos, szakemberek számára is kevésbé ismert műemlék is felkerült a honlapra. Ilyen például Kom esz Szamak, ahol egy III. Amenhotep idejéből származó, feltehetőleg a királyi megújulás ünnepeként ismert Szed-ünnep épületének maradványai láthatóak. Bár az óbirodalmi piramisok közelében áll, ugyancsak kevésbé ismert és látogatott az Óbirodalomból fennmaradt Abu Gorab naptemploma is.
Az egyes helyszínek kétféleképpen érhetők el: a helyszín oldalán találjuk a már feltöltött fotókat, linkeket, de az egyes műemlékeket műholdképen is megjeleníthetjük. A műholdképes oldalon külön menürendszerrel területi egységek szerint kereshetünk, illetve válogathatunk a piramisok illetve templomok listájában.
A honlap nevéhez híven több mint húsz egyiptomi piramist is bemutat, többségük mellett képeket is láthatunk. A műholdképes áttekintésre pillantva rögtön érthetővé válik, hogy az építmények egymáshoz képest hol találhatóak, és a térkép nagyon szemléletesen mutatja azt is, hogy mindegyik a Nílus nyugati partján, a termőföld határához közel helyezkedik el. Ezáltal rögtön érthetővé válik, hogy miért volt ez fontos: a termőföldtől, a Nílus éves áradásától védett helyen, de a településekhez viszonylag közeli helyszínt választottak a piramisok megépítéséhez. A nyugati part pedig a hagyományos temetőkörzetnek számított.
A további fejlesztési célok között szerepel még több fotó, link és helyszín feltöltése, illetve az egyes helyszínekhez rövid ismertető szövegek készítése is - tudósította a Múlt-kort az oldalt szerkesztő Gulyás András.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.
- Szappanfőző fiából lett királyi csillagász Edmond Halley 2024.11.08.
- Egy vaskalapos színházigazgatóról mintázta Drakula karakterét Bram Stoker 2024.11.08.