Nők a náci gépezetben
2009. február 4. 12:14 The Daily Telegraph
Egy Németországban ezen a héten megjelenő könyv már a kiadás előtt is botrányokat kavart: eszerint ugyanis a nők a korábban hittnél sokkal több náci atrocitásért felelősek.
Korábban
A náci művészeti alkotások, filmek és magazinok a nőket az otthoni front hőseiként mutatták be, akik mindenben helyet álltak, miközben a férfik valahol a távolban vívták a háborút. Adolf Hitler többször is kitüntetéseket osztott a gyereknevelésért, és a nők anyaként és feleségként betöltött szerepét méltatta - mindezzel egy olyan képet alakítva ki róluk, amit senki nem volt kétségbe az elmúlt 60 évben.
Kathrin Kompisch történész azonban új könyvében (Täterinnen: Frauen im Nationalsozialismus) szembeszáll ezzel az elképzeléssel, és szerinte a valóság egy kicsit másként nézett ki. Szerinte ugyanis a németek kollektíven feledni akarták, hogy testvéreik, anyáik és feleségeik is tevékeny szerepet játszhattak a náci bűnökben. Kompisch szerint a nemzetiszocializmus történetének megírásakor szinte egyenlőségjelet tettek a mozgalom és a férfiak közé, ami egy nagyon fals képet alakított ki a korszakról.
A háború előtti, alatti és utáni statisztikák elemzéséből az is kiderül, hogy Hitler uralma alatt nagyon megnőtt a kormányzati- és magánszektorban, illetve a hadseregben alkalmazott nők számaranya. Ezt persze sokan nem látták, hiszen a vezető pozíciók zárva maradtak előttük.
Az alapszinteken ezért jelentős szerepük volt: a legtöbb házbizalmi pozíciót például nők töltötték be, akik a náciellenes tevékenység mellett az esetleges zsidóbújtatást is jelentették. Voltak olyanok, akik mindezt saját céljaikra is felhasználták, és megunt férjüket kémként, vagy kommunistaként jelentették fel, hogy megszabaduljanak tőlük. A kutatónő szerint az aktákból az is kiderül, hogy a munkás- és alsó-középosztálybeli nők írták a legtöbb jelentést a Gestapónak, és ők vezették a legtöbb pártellenes, vagy faji üldözést is.
Nagyon sok nő dolgozott a fogyatékosokat sterilizáló és meggyilkoló orvosoknak, illetve a koncentrációs táborokban 3200 nőt alkalmaztak. Ezt eleveníti fel a hamarosan a magyar mozikban is látható A felolvasó című film is, amelyben Kate Winslet mutat be egy hasonló szerepet. A keleti fronton jelentős szerepük volt az SS adminisztratív tevékenységének koordinálásában, és szintén ők felügyelték a Gestapo tevékenységét is. A háború végén aztán ők is a bevett mondatokkal éltek: csak apró csavarok voltak a háborús gépezetben, és egyébként sem cselekedhettek másként. Egy részük egyenesen arra hivatkozott, hogy csak parancsokat hajtott végre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Magára hagyhatta volna szövetségesét Mussolini?
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Valójában Karel Čapek testvérétől származik a sci-fi és a technológia legendássá vált szava
- A politikai megosztottságból emelkedett ki Franco tábornok diktatórikus rendszere
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap