Hamarosan megkezdődik az évszázad árverése
2009. február 1. 13:16 MTI
Yves Saint Laurent francia divattervező, szenvedélyes művészetrajongó volt. Tévedhetetlenül vásárolt műalkotásokat és fedezett fel új tehetségeket. A világ egyik legjelentősebb magánygyűjteményére tett szert, olyan alkotások szerepelnek benne, mint Picasso, Mondrian és Matisse festményei. A képek, amelyeket élet- és üzlettársával, Pierre Bergével közösen gyűjtött össze, számos párizsi lakását díszítették. Néhány héten belül azonban a Christie's aukciósház árverésére kerülnek, amelyet a szakértők az "évszázad eladásának" neveztek el, mert a műtárgyak értékét 300 millió euróra (90 milliárd Ft.) becsülik - és ez csak a kikiáltási ár.
Ha a gazdasági válság nem szól közbe, a közel 700 tárgy eladása ára elérheti az 500 millió eurót (150 milliárd Ft.), a történelem egyik legjövedelmezőbb magángyűjtemény-eladását. A gyűjtemény koronaékszere egy absztrakt Picasso-csendélet hangszerekkel, amelynek értékét 30-40 millió euróra becsülik. Ezt követi egy Matisse-kép - tőle három képet bocsátanak árverésre - és egy Brancusi-szobor, mindkettő kikiáltási ára 15 millió euró.
Mondrian egyik képe ihlette a divattervező "Mondrian-öltözékét", amely 1966-ban Pop Art kollekciójának is része volt. Számtalan antikvitás, luxusbútor, régi és 19. századi mesterek festményei, rajzai, szecessziós alkotások és ezüst dísztárgyak is kalapács alá kerülnek. Az egyik különlegesség egy koporsószerű doboz belsejében őrzött Duchamp-márkájú parfümös üveg, a dadaizmus remekműve. Az üvegen látszólag egy szép nő fényképe látható, de az valójában nem más, mint maga Duchamp parókában, akiről Man Ray készítette a pillanatfelvételt. Lesznek még szőnyegek, egy római kori, 1. századi származó emberi torzó, aranyserlegek, amelyeket csak a Kremlben található cári Oroszország gyűjteménye múl felül méretben.
A Christie's aukciósház jóvoltából az alkotásokat február 3-ig a nagyközönség is megtekintheti Londonban, kivéve a festményeket, amelyeket csak egyetlen napon, február 4-én tesznek közszemére, mielőtt visszaviszik őket Párizsba, hogy február 23-25. között elárverezzék őket a Grand Palais-ban, az 1900-as világkiállítás helyszínén - ez a múzeum most először ad otthont ilyen eseménynek. Az aukciósház szakértői kiemelték, milyen jó érzékkel vásárolt Saint Laurent és Bergé, pedig nem tanácsadók segítségével választottak, és már a hetvenes években bíztak Mondrianban és Brancusiban, amikor még senki nem vette a munkáikat.
Pierre Bergé, az örökös elmondta, hogy a művészet volt a legnagyobb összetartó erő közte és Saint Laurent között, ezen soha nem vitatkoztak. Mint mondta, azért döntött a gyűjtemény eladásáról, mert Saint Laurent tavalyi halála után ez "már nem jelent semmit". Egy afrikai szobrot őriz meg és Andy Warhol Saint Laurent-ról készített portréját. A befolyó összeget AIDS- és más emberbaráti kutatások támogatására szánja. "Mindig tudtam, hogy a művészet csak időlegesen van velünk, mint a pacsirták a villanydróton. Összecsapod a tenyered, és már ott sincsenek. Azt remélem, mások is úgy fogják majd szeretni ezeket az műveket, ahogyan mi szerettük őket Yves Saint Laurent-nal" - mondta Bergé. Azt is elmondta, hogy nem szándékozik több művészeti alkotást venni, mert - mint mondta -, az ember az ő korában már nem vesz fiatal bort, sem facsemetét, és már nem kezd gyűjteni semmit.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Nagy Imréék újratemetésén a kommunista rendszer is sírba szállt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap