III. Bélára emlékeztek Székesfehérváron
2008. december 14. 11:01 MTI
Állandó kiállítást nyitottak, s csendes kegyeleti szertartáson emlékeztek III. Béla királyra és hitvesére pénteken Székesfehérváron abból az alkalomból, hogy 160 éve lelték meg az uralkodópár nyughelyét.
A Megyeházán megnyitották egy névtelenséget kérő festő miniatúráiból, táblaképeiből és az úgynevezett oltalmazó ikonokból nyitott állandó kiállítást, majd Demeter Zsófia, a megyei múzeumok igazgatója tartott előadást III. Béla és hitvese, Antiochiai Anna sírjának felleléséről. A III. Béla Lovagrend, a Fejér Megyei Önkormányzat és a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága által rendezett állandó kiállítás megnyitásakor Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke emlékezett III. Béla királyra (1172-1196), s életművére.
Érdemeit sorolva emlékeztetett rá, hogy az uralkodó emelte a Szent Koronát és a palástot a magyar uralkodói attribútumok közé. Ő rakta le az írásbeliség alapjait Magyarországon. Országlása alatt keletkezett legrégebbi összefüggő magyar nyelvemlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés, továbbá a legrégebbi magyar uralkodói jövedelem-összeírás, s a legrégebbi magyar történeti mű, a Gesta Hungarorum.
III. Béla használt először hazánkban saját címert, s veretett olyan pénzt, amelyen Szűz Mária-ábrázolás látható. Említésre méltó sikereket ért el a diplomáciában, a hadjáratokban is. Az emlékezés a hajdani koronázó-temetkező bazilika - ma Nemzeti Emlékhely - romterületén, a királyi pár végakarat szerinti nyughelyénél, csendes kegyeleti megemlékezéssel és koszorúzással folytatódott.
Az uralkodó és hitvese, Antiochiai Anna (1172-1184) királyné nyughelyét - amely a székesfehérvári királyi bazilikában eltemetett királyok sírja közül egyedüliként maradt meg fel nem bolygatott állapotban - 1848. december 12.-én, a városi kút ásása közben találták meg. A király és királyné földi maradványait őrző, vörös márványból készült koporsókat már a feltárás után Budapestre szállították, s ma is a Mátyás-templomban őrzik őket. A székesfehérvári egykori koronázó, temetkező bazilikában eltemetett uralkodók sírjait feldúlták, kifosztották. A feltárások során előkerült csontmaradványokat egy antropológiai vizsgálat után a Nemzeti Emlékhelyen klimatizált osszáriumban - csontkamrában - őrzik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Váratlan események sorának köszönhetően került a trónra II. Erzsébet tegnap
- Egy ifjú által kilőtt nyílvessző okozta Oroszlánszívű Richárd vesztét tegnap
- Mindent elkövettek az életben maradás érdekében az ostromgyűrűbe zárt Leningrád lakosai tegnap
- Hétévesen lépett először színpadra Blaha Lujza, a „nemzet csalogánya” tegnap
- Szinte egyáltalán nem ismerte az édesanyját a fiatal Marie Antoinette tegnap
- Harc nélkül szerezte meg New Yorkot a hollandoktól Anglia tegnap
- Egy kagylóra hasonlított a függetlenségi háború alatt épített első harci tengeralattjáró 2024.09.07.
- Több mint fél ezer rendházat számolt fel a Rákosi-rendszer 2024.09.07.