III. Bélára emlékeztek Székesfehérváron
2008. december 14. 11:01 MTI
Állandó kiállítást nyitottak, s csendes kegyeleti szertartáson emlékeztek III. Béla királyra és hitvesére pénteken Székesfehérváron abból az alkalomból, hogy 160 éve lelték meg az uralkodópár nyughelyét.
A Megyeházán megnyitották egy névtelenséget kérő festő miniatúráiból, táblaképeiből és az úgynevezett oltalmazó ikonokból nyitott állandó kiállítást, majd Demeter Zsófia, a megyei múzeumok igazgatója tartott előadást III. Béla és hitvese, Antiochiai Anna sírjának felleléséről. A III. Béla Lovagrend, a Fejér Megyei Önkormányzat és a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága által rendezett állandó kiállítás megnyitásakor Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke emlékezett III. Béla királyra (1172-1196), s életművére.
Érdemeit sorolva emlékeztetett rá, hogy az uralkodó emelte a Szent Koronát és a palástot a magyar uralkodói attribútumok közé. Ő rakta le az írásbeliség alapjait Magyarországon. Országlása alatt keletkezett legrégebbi összefüggő magyar nyelvemlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés, továbbá a legrégebbi magyar uralkodói jövedelem-összeírás, s a legrégebbi magyar történeti mű, a Gesta Hungarorum.
III. Béla használt először hazánkban saját címert, s veretett olyan pénzt, amelyen Szűz Mária-ábrázolás látható. Említésre méltó sikereket ért el a diplomáciában, a hadjáratokban is. Az emlékezés a hajdani koronázó-temetkező bazilika - ma Nemzeti Emlékhely - romterületén, a királyi pár végakarat szerinti nyughelyénél, csendes kegyeleti megemlékezéssel és koszorúzással folytatódott.
Az uralkodó és hitvese, Antiochiai Anna (1172-1184) királyné nyughelyét - amely a székesfehérvári királyi bazilikában eltemetett királyok sírja közül egyedüliként maradt meg fel nem bolygatott állapotban - 1848. december 12.-én, a városi kút ásása közben találták meg. A király és királyné földi maradványait őrző, vörös márványból készült koporsókat már a feltárás után Budapestre szállították, s ma is a Mátyás-templomban őrzik őket. A székesfehérvári egykori koronázó, temetkező bazilikában eltemetett uralkodók sírjait feldúlták, kifosztották. A feltárások során előkerült csontmaradványokat egy antropológiai vizsgálat után a Nemzeti Emlékhelyen klimatizált osszáriumban - csontkamrában - őrzik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Biológiai fegyverként is bevetették a tábori kurtizánokat az első világháborúban 13:20
- Arany Jánosék margitszigeti ebédei 10:20
- Máig hatályos precedenseket teremtett a nürnbergi törvényszék eljárása 09:05
- Nehezen viselte élete végén a mellőzöttséget a korábbi végzet asszonya, Házy Erzsébet tegnap
- Szeme elvesztése dacára is a nemzetiségek közötti békét hirdette Sütő András tegnap
- Egyetlen papírzacskónyi vagyonnal indult meghódítani Hollywoodot James Dean tegnap
- Benedek Elek egész életét áthatotta a magyar mesék csodálatos világa tegnap
- Tévedések, félreértések és háborús retorika sodorta a pusztulás szélére a világot az 1980-as években 2023.09.29.