Vita a teleszkóp eredetéről
2008. szeptember 23. 09:59 BBC News
A teleszkópot az eddig hitt Hollandia vagy Olaszország helyett a spanyolországi Geronában találták fel - áll a History Today című magazin legújabb számában.
Az eddig hitt elméletek szerint a távcsövek először 1608-ban jelentek meg Hollandiában, ám a mostani kutatások azt derítették ki, hogy az első példányokat holland kerekedők szállíthatták spanyol földről északra. Nick Pelling történész szerint a szerkezetet Juan Roget találhatta fel, aki 1617-1624 között halhatott meg.
Az általa készített eszköz ezután jutott el északra, ahol aztán hárman egyszerre jelentkeztek az eszköz feltalálásával. Hans Lipperhey szabvány-kérelmén az 1608. október 2-i dátum szerepel, míg egy hasonló beadványt ismerünk október 14-éről, illetve 17-éről is, amikor az alkmaari Jacob Metius is kérelmet nyújtott be az ügyben.
Pelling szerint bár a történelemben több olyan esetet ismerünk, amikor egyszerre találnak fel dolgokat, jelen esetben jó oka van a párhuzamos beadványoknak: azt ugyanis a spanyoloktól vehették meg vagy lophatták el.
A férfi akkor kezdett el az üggyel foglalkozni, amikor az interneten felfedezte Simon de Guilleuma látszerész és amatőr történész 1959-es tanulmányát. Abban a férfi Girolamo Sirtori 1609-es leírását dolgozta fel, amelyben szó esik a Juan Roget-val történt találkozójáról, akit a könyv a teleszkóp igazi feltalálójaként emleget.
A tanulmányból kiderül, hogy Guilleuma utánajárt az esetnek, és lenyomozta Roget életét, akiről kiderült, hogy pontosan ott és akkor élt, amikorra azt az 1609-es könyv teszi. Ráadásul az is egyértelművé vált, hogy több rokona foglakozott optikai eszközök készítésével, és ő is több hasonló szerkezetet készített: az első komolyabb termék 1593-ból származik. Roget azonban nem látta meg a termék üzleti hasznát.
Épp ezért jött kapóra mindez a holland kereskedőknek, akik a History Today cikke szerint mintegy ellopták a találmányt, majd azt otthon többeknek is eladták, akik aztán saját nevük alatt szabadalmaztatták a távolbalátó eszköz ötletét. Pelling viszont szeretne többet is megtudni az ügyről, ezért már kapcsolatban lépett a de Guilleuma családdal, hogy személyesen is áttanulmányozhassa a történész munkásságát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap