Buldózeres haszonszerzéssel vádolják a zsidónegyed átépítőit
2008. szeptember 3. 11:05
Az örökségvédelemre mondott nemet a Fővárosi Közgyűlés a pesti zsidónegyedről szóló, múlt csütörtöki döntésével - közölte Bakó Katalin, a Nagydiófa Egyesület titkára keddi, budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen több más civil szervezet is részt vett.
A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében a jövőben kevésbé szigorúan szabályozzák az erzsébetvárosi, úgynevezett pesti zsidónegyedben álló épületek átépítését, felújítását, mint azt a városvezetés korábban akarta. Bakó Katalin a döntéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: `az nem a zsidónegyed, hanem a világörökség ellen született.` A főváros a rövid távú, `buldózeres haszonszerzésre` mondott igent - tette hozzá.
Közölte, a VII. kerület "ködösítése", hogy a zsidónegyeddel kapcsolatban úgy fogalmaz, "ez csak világörökségi védőzóna", holott a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal korábbi állásfoglalása szerint a védőzóna ugyanolyan elbírálás alá esik, mint az úgynevezett magzóna - jelen esetben az Andrássy út.
A szintén a zsidónegyed megóvásáért tevékenykedő Óvás! Egyesület munkatársa szerint Erzsébetvárosnak a negyedre vonatkozó, még készülő szabályozási terve ellentétes az UNESCO szakértője által februárban közzétett jelentéssel. E szerint ugyanis elfogadhatatlan - és a továbbiakban nem folytatható -, hogy egy védett negyedbe oda nem illő, lakótelep jellegű épületeket emeljenek. Perczel Anna hozzáfűzte: a zsidónegyed védett területén a kerület leendő szabályozási terve alapján tíz épületet bontanának el.
A sajtótájékoztatón a Szindikátus Egyesület jogásza, Kollonay Enikő többi közt azt hangsúlyozta, hogy a szabályozási tervhez nem készült örökségvédelmi hatástanulmány.
A Fővárosi Közgyűlés múlt csütörtöki ülésén Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) és Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettesek előterjesztésével szemben Hunvald György (MSZP) képviselő, erzsébetvárosi polgármester olyan értelmű módosító indítványt tett, amely enyhített a zsidónegyeddel kapcsolatos tervezett szigorításon. A polgármester az ellenzéki Fidesz és KDNP szavazataival tudta "átvinni" a javaslatát az MSZP-SZDSZ többségű közgyűlésen.
Ughy Attila, a Fidesz frakcióvezető-helyettese és a városfejlesztési, városképvédelmi bizottság elnöke az ellenzéki támogatást akkor azzal indokolta, hogy az eredeti fővárosi előterjesztés "életidegen" lett volna, és az épületek lassú pusztulásához vezetett volna. Olyan szabályozást nem szabad alkotni, amely egy városrésznek csak egy szűk területére vonatkozik, mert az eltérő fejlesztésekkel felborul a városképi egyensúly - hangoztatta a szakpolitikus.
Évek óta tart a vita arról, hogy a városrész megújítását az épületek eredeti állapotának rekonstruálásával vagy az épületek átépítésével, bővítésével, esetenként elbontásával és új házak emelésével érjék-e el.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.