1968-as lázadás a zenében és művészetben
2008. július 10. 11:06
A lázadás éve címmel 1968-at idézi meg előadásokkal, beszélgetéssel egybekötött filmvetítésekkel, koncertekkel és más színes programokkal a Politikatörténeti Intézet.
Korábban
A vasárnapig tartó programsorozatban a korszak eszméi és mozgalmai mellett kiemelt figyelmet kap a kultúra, a művészet és a zene is. Basics Beatrix művészettörténész például szombaton a hatvanas-hetvenes évek képzőművészetéről próbál árnyaltabb képet adni.
Mint azt elmondta, a korszakban `nem elfogadott, nem támogatott és nem tűrt`, Magyarországot elhagyni kényszerült művészek mellet az úgynevezett lakáskiállításokról, valamint az egykori ipari épülettervező vállalat székházában rendezett kiállításról Iparterv-csoportra keresztelt avantgárd művészközösségről is hallhatnak majd az érdeklődők. Előadásának `legizgalmasabb` része azokról az elfogadott, tűrt és valószínűleg támogatott művészekről szól, akik nem mutathatták be alkotásaikat a nagyközönségnek - jegyezte meg Basics Beatrix, hozzátéve: azt próbálja szemléltetni, hogy kapcsolhatók ezek a képzőművészek az elutasítottakhoz, hogy hatott munkásságukra, életművükre 1968.
Zenével "megspékelt" előadásra várja vasárnap Göbölyös N. László történész, az MTI külpolitikai újságírója az érdeklődőket: Lázadó rock - 1968 címmel másfél órában a lázadás különböző irányait próbálja majd bemutatni. Szó lesz a faji elkülönítés, a háború, az erőszak, valamint a pénz hatalma elleni lázadásról. Mint arra a történész rámutatott, előadásához az 1960-as években meghatározó előadóművészek, együttesek dalaiból válogatott.
Olyan zenéket gyűjtött össze, melyek az akkori ifjúsági kultúrában fontos szerepet töltöttek be, állásfoglalást jelentettek, jelentősége volt annak, hogy akkor és ott elhangzottak - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy felcsendül majd például a Rolling Stones, a The Doors, Jimi Hendrix, Janis Joplin és Bob Dylan egy-egy szerzeménye. A közönség a Hairből is hallhat majd "zenei idézetet", hiszen az előadás utolsó részét a vietnami háborúról szóló zenéknek szenteli Göbölyös N. László.
Az ifjúsági politikai mozgalmakat bemutató nyitónapon, szerdán Földes György, Konok Péter és Vajda Zsuzsa előadását követően Bertolucci Álmodozók című filmjét vetítették. Csütörtök az eszmék, értékek és irányzatok napja, felszólal Kiss Endre, Ropolyi László, valamint Kamarás István, a filmklubban pedig Antonioni Zabriskie Point című alkotását tűzik műsorra.
A nyári szabadegyetem pénteken az individuum felszabadulását állítja középpontba: Balázs Eszter a hatvanas évek francia fiatalságának kultúrájáról beszél, Acsády Judit a női emancipációval kapcsolatban felmerülő kérdéseket boncolgatja, Rácz Józseftől pedig A Turn on, tune in, drop out-tól a PLUR-ig (Peace, Love, Unity, Respect) és tovább... címmel hallhat előadást a közönség. A résztvevők A lélek felszabadítása címmel interaktív mozgásos meditációt is láthatnak, majd este nyolc órától Hobo szórakoztatja The Doors- és Rolling Stones-esttel a közönséget.
Szombaton Basics Beatrix előadását megelőzően Sugár János 1968 és a művészetek kapcsolatát tárja fel, a filmklub keretében pedig Andy Warhol és Paul Morrissey közös mozgóképét, a Lonesome Cowboys-t vetítik. Ezt követően, este nyolc órától Rockpöri címmel egy fergeteges bulira invitálja az érdeklődőket Pleskonits András rocktörténész, akivel másnap is találkozhat a közönség. Vasárnap ugyanis Göbölyös N. László előadása előtt Rockrónika címmel "rocktörit" tart.
A szabadegyetem vasárnap délután Godard One Plus One (Szimpátia az ördöggel) című filmjével zárul.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap