Robotrepülőket is bevetettek volna a szovjetek Kubában
2008. július 7. 13:16
A kubai válság csúcspontján az amerikaiak közvetlenül egy U-2-es felderítő repülőgépük lelövése előtt szereztek tudomást arról, hogy a szovjetek teljes légvédelmi arzenáljukat bevetették volna ellenük.
Korábban
A könyv újabb részleteket tár fel az amerikai rádiós hírszerzés (U.S. SIGINT) tevékenységéről a kubai rakétaválság idején. Ez azért is ontos, mert eddig sokkal nagyobb figyelmet szenteltek a hírszerzés által készített fényképeknek, mint a rádiók vagy radarok által fogott jeleknek, amelyek pedig legalább olyan fontos szerepet játszottak a válság napjaiban.
Az észlelt veszély ellenére az amerikai stratégiai légiparancsnokság (SAC) úgy döntött, hogy Rudolf Anderson őrnaggyal a fedélzetén felszáll egy U-2-es gép. Három másik repülést az utolsó pillanatban lefújtak, de Anderson felszállt. Az U-2-es megjelenése Kuba keleti része fölött riadalmat keltett a szovjetek között, mivel éppen ekkor telepítették a robotrepülőgépeket Guantanamo közelébe. Leonyid Garbuz tábornok, a kubai szovjet haderők akkori helyettes parancsnoka elmesélte, hogyan került sor az amerikai gép lelövéséről szóló döntésre:
"Kifejtettem, hogy minden rakétaállásunkat felfedezték, és nem engedhetjük meg, hogy ezek a titkos információk a Pentagon kezébe kerüljenek. Stefan Naumovics Grecsko többször megpróbált kapcsolatba lépni a főparancsnokunkkal, de a döntő pillanatokban nem sikerült elérnie. Moszkvával sem sikerült kapcsolatot teremteni. Jól tudtuk, hogy Issza Plijev már többször kérte Malinovszkijt (a szovjet honvédelmi minisztert), hogy engedélyezze egy amerikai felderítőgép lelövését, de eddig mindig nemleges választ kapott. Rövid tünődés után Grecsko azt mondta: 'Vegyük magunkra a felelősséget!'"
View Larger Map
Kiadták hát a parancsot szovjet légvédelemnek, amely azt továbbította is a Banes mellett állomásozó radarzavaró rendszernek, amely fölött előző nap amerikai felderítők repültek át, és fényképeket készítettek az ottani rakétaállásokról.
Az egyik CIA dokumentum jól mutatja, hogy Anderson elrepült Camaguey fölött, és megközelítette a Guantanamótól nyugatra fekvő Filipinas falunál lévő szovjet atomrakéta-állásokat. A szovjet tábornokok úgy döntöttek, hogy lelövik az amerikai gépet, amint elhagyja Guantanamót, és Florida felé veszi az irányt. Anderson repülése idején csak egy amerikai RB-47 típusú felderítő-repülőgép körözött Kuba felett. Az 55. stratégiai felderítő repülőosztály október 27. reggelén több radarjelet is fogott, ami annyit jelentett, hogy a szovjetek le akarnak lőni egy amerikai gépet. Washington értesítették a közvetlen veszélyről, Andersont azonban nem.
A lelőtt gép Veguitas falunál zuhant le, Anderson testét a pilótafülkében találták meg. Október 28-án Georgij Voronkov ezredes személyesen gratulált embereinek az amerikai gép sikeres lelövéséért.
További információ a Google Earth speciális kiegészítőjében található.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.