Ázsiai migrációhoz vezetett a globális felmelegedés
2008. június 3. 13:03
A Leeds-i Egyetem legújabb kutatásai során olyan genetikai bizonyítékokat fedeztek fel, amelyek teljesen átírják a délkelet-ázsiai szigetek betelepüléséről alkotott eddigi nézeteinket.
Korábban
Az eddigi elmélet szerint a délkelet-ázsiai szigetvilág mai lakói mintegy 4000 ezer évvel ezelőtt Tajvanról rajzottak ki: ez az ún. `tajvani modell`. Egy nemzetközi kutatócsoport Martin Richards, az archeogenetika professzora vezetésével, azonban kimutatta, hogy az itt élők mitokondriális DNS-ének jelentős hányada már sokkal korábban, mintegy 50 ezer évvel ezelőtt kialakult. Ezenkívül a származási vonal az utóbbi 10 ezer évben ellenkező irányba, vagyis Tajvan felé terjedt.
Mindenki a vándorlást kutatja |
A tenger akkoriban öntötte el Sundalandot (a Borneóig és Jáváig terjedő ázsiai szárazföldet), és így alakult ki a mai szigetvilág. A tengerszint emelkedése minden bizonnyal több közösséget is megsemmisített, de az újonnan létrejött tengerparti területek lakóhelyet kínáltak a túlélők számára. A mai tengerpart kétszer akkora, mint 15 ezer évvel ezelőtt volt.
"Genetikai bizonyítékunk azt mutatja, hogy kb. 12 ezer évvel ezelőtt az emberek kiheverték a természeti katasztrófákat, és terjeszkedni kezdtek minden irányba: északon Tajvan felé, nyugaton Délkelet-Ázsia felé, keleten pedig Új-Guinea irányába. Ezt a migrációt eddig még nem lehetett régészeti módszerekkel nyomon követni, de mi meg tudjuk mutatni, hogy vannak olyan régészeti bizonyítékok, amelyek alátámasztják ezt az elméletet."
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56