2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A népi demokráciák fejlődése

2008. február 19. 14:52

Charles Gati A füstbe ment régió című amerikai történészhallgatóknak írt munkájában két egymáshoz kapcsolódó és egymásba csúszó szakasz elkülönítését javasolja a népi demokráciák fejlődésének értelmezéséhez: 1948-ig csatlós sorba taszításról, 1948 után direkt szovjetizációról beszél.

Látszatkoalíció kommunista irányítással

Lényegében a háború befejezése és az újjáépítés terhei hárulnak e periódusra, amely felszámolja az ideiglenességet és az első választásig tart. A 'népi demokrácia' fogalom kritériuma a szovjet biztonsági igényeket garantáló kommunista túlsúly és a jaltai szellemben de ideiglenesen létrehozott 'álkoalíció'.

E két követelménynek megfelelő új típusú demokráciák - Varga Jenő, a moszkvai Világgazdasági és Világpolitikai Intézet vezetője szerint - a feudális maradványok, nagybirtokok felszámolásával, a termelési eszközök magántulajdonával, az ipari - közlekedési - hitelügyi nagyvállalatok államosításával, a város és falu dolgozóinak érdekét szolgáló állammal és erőszakszervezeteivel hosszú, fokozatos fejlődés során és eltérő utakon valósulhatnak meg. A moszkoviták feladata ezért 1942-től a dimitrovi népfront és a trockiji permanens forradalom koncepció szellemében saját országaik politikai jövőjéről szóló tervek kidolgozása volt. Népszerű modernizációs programjukat számottevő támogatottság nélkül hirdették.

A választások Romániában, Bulgáriában, Lengyelországban és Jugoszláviában blokkban történtek, legfeljebb szavazásnak nevezhetők. Magyarországon valóságos választásra kerül sor; a blokkpolitika helyett végül utólagos korrekcióval kell létrehozni a kommunista fölényt. (Még így is kivételes a köztársaság kikiáltása, az elnökről és a politikai jogokról szóló törvények!) Csehszlovákiában a leghosszabb az álkoalíciós időszak, 1946 májusában viszont 38%-ot szerez a CSKP. A demokratikus játéktér koalíciós válságok sorozatával fokozatosan beszűkül - végül a 'fő ellenséget' letartóztatják, emigrációba kényszerítik. A fordulat e döntő lépéseit a szovjetek állambiztonsági szerveiken keresztül irányítják - ez váltja ki a Truman doktrínát 1947 március 12-én.

Májusban az olasz és francia kormányból kiszorított kommunista miniszterek esete a térség országainak azt jelentette, hogy többé nincs lehetőség a szovjet biztonsági zónán belüli koalíciók fenntartására sem. A Marshall-terv elutasításával a kelet-nyugati együttműködés utolsó intézményes kapcsolata szakad meg, utat nyitva más típusú integrációs szerveződéseknek (Kominform 1947 szeptember, bilaterális egyezmények október). A hidegháborús szakadásról megfogalmazott helyzetmegítélések ('aki nincs velünk, az ellenünk van') következményei a kül- és biztonságpolitikán, valamint a gazdasági alárendelődésen is túlmutattak: már nem pusztán csak a stabil népi demokratikus berendezkedés volt követelmény, hanem egy esetleges háború esetén a szovjet normáktól, mintáktól való bármilyen eltérés a tábor biztonságát veszélyeztette.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár