11 gyermekét is megölhette a viktoriánus kori „sötét angyal”
2016. november 3. 14:30
Korábban
Hullanak a férjek
David Wilson, a Birmingham University kriminológusa – aki könyvet is szentelt az általa az első brit sorozatgyilkosnak tartott Cottonnak – azonban meg van győződve a nő bűnösségéről. Úgy véli, az emberek csak nagyon keveset tudnak róla, és története ma már nem sokkal jelent többet egy hátborzongató esti mesénél. A kutató szerint a Leeds Universityről előkerült toxikológiai jelentések is alátámasztják Cotton bűnösségét.
Mary Ann Robson Low Moorsley-ban, egy Sunderland mellett fekvő faluban született 1832-ben. Első férje William Mowbray volt, akihez 1852-ben ment hozzá. Egy időre Conrwallba költöztek, ám 1860-ban visszatértek Északkelet-Angliába. Ekkor vette kezdetét a gyilkosságsorozat. Wilson szerint a nő módszere nagyon egyszerű volt: talált egy megfelelő jövedelemmel rendelkező férfit, egy ideig együtt élt vele, majd amikor már kényelmetlenné vált számára, eltette láb alól, és ugyanígy tett bizonytalan számú gyerekkel is. Áldozatait arzénnal mérgezte meg, akik hasmenést, hányást és dehidratációt tapasztalhattak haláluk előtt, ez pedig nagyjából megegyezett a gasztroenteritisz (gyomor-bélhurut) tüneteivel.
Az első házasságából született négy gyermeke, valamint férje is hasonló tünetek miatt halt meg. Férje halálakor 35 font ütötte Mary Ann markát. Második férjéhez, George Wardhoz 1865 augusztusában ment hozzá, de a férfi egy évvel később meghalt, és a nő újabb biztosítási pénzhez jutott. Ezután egy özvegy, James Robinson következett, aki azonban még időben kidobta Mary Annt, miután ráeszmélt túlzott anyagiasságára. Még nem vált el Robinsontól, amikor 1870-ben hozzáment Frederick Cottonhoz, aki még abban az évben meghalt (mindeközben a nő gyermekei közül is sokan vesztették életüket gyanús körülmények között). Ekkor költözött hozzá albérletbe szeretője, Joseph Nattrass. Nem sokkal azután, hogy a férfi Mary Ann javára megváltoztatta végakaratát, meghalt.
Mary Ann szomszédja, Jane Hedley később azt vallotta a bíróság előtt, hogy a férfi fájdalomtól gyötörve, vonaglás közben érte a halál. Wilson professzor szerint legfeljebb ettől a ponttól kezdve a nő már annyira bátor volt, hogy akár az orvosok orra előtt is képes volt ölni. A kutató úgy véli, nehéz elképzelni, hogy ne élvezte volna a helyzetet, vagyis, hogy ne lett volna pszichopata.
Végül hétéves mostohafia, Charles Edward Cotton megölése lett a veszte, ekkora már ugyanis annyian haltak meg mellette, hogy elkezdtek a bűnösségéről pletykálni, és végül a rendőrségig is eljutott az ügy. Végül egy háromnapos tárgyalást követően végezték ki, annak ellenére, hogy számos, újságoknak küldött levélben bizonygatta ártatlanságát. Komoly kínok között halt meg, mivel a kötél túl rövid volt ahhoz, hogy nyakát törje.
Smyth Herdman ennek ellenére úgy véli, mindössze egyetlen gyilkossággal, mostohafia megölésével gyanúsították meg, és ha ez nem lett volna, a többi gyilkosságban való bűnösségének vádja összeomlott volna. A nő ükunokái igyekeznek elkerülni, hogy reflektorfénybe kerüljenek. A névtelenül nyilatkozó ükunokát is sokkolta, amikor édesapjától megtudta az igazságot, amelyet nagyapja – szégyenében – gondosan titkolt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap