10 érdekesség a fogmosás múltjáról
2025. március 24. 09:57 Múlt-kor
A fogkefe történetének gyökerei az ókori Babilóniába nyúlnak vissza, ahol fogtisztítás gyanánt fadarabkákat rágtak az emberek.

Mosoly
Korábban
1. Az ókori egyiptomiak porrá zúzott ökörpatából, égetett tojáshéjból, mirhából és vulkáni hamuból álló „fogkrémmel" tisztították fogaikat.
2. A rómaiak a lerakódások hathatósabb eltávolítása végett „varázsporukba" zúzott osztrigahéjakat és csontokat kevertek.
3. A fogkefe történetének gyökerei az ókori Babilóniába nyúlnak vissza, ahol fogtisztítás gyanánt fadarabkákat rágtak az emberek.
4. 800 évvel ezelőtt a kínaiak megalkották a fogkefe ősét: bambuszból vagy elefántcsontból készített nyélre, sörte gyanánt vaddisznó szőrszálakat erősítettek. A kínai fogkefe prototípusai a középkorban jutottak el Európába.

5. Az öreg kontinensen a fogkefék sörtéit leginkább lószőrből készítették. Úgy tartották, hogy a vaddisznószőr túl erős és felsérti az ínyt.
6. A 18. század végén egy angol úriember, bizonyos William Addis a börtönben ülve alkotta meg a modern fogkefék ősét. Egy csontnyélbe lyukakat fúrt, majd disznószőrt húzott át rajtuk és megkötötte a szálakat.
7. William Addis fia az 1860-as évek végére már automatizált gyártósoron 29 fajta fogkefét készített.
8. A 19. században az olcsóbb fogkefék sörtéit disznószőrből, a drágábbakat borzszőrből készítették. 1938-ban kitört a „sörteforradalom”, ekkortól az állatszőröket nejlonra cserélték.
9. A fogmosás igazán a második világháború után kezdett elterjedni az USA-ban, mivel a hadseregben a rendszeres fogpucolás a katonai „tízparancsolat” része volt. A hazatérő bakák ettől a szokásuktól már otthon sem váltak meg.
10. Az első elektromos fogkefét Svájcban készítették el és 1939-ben dobták piacra. Az újítás nem aratott osztatlan sikert, tömeges elterjedésük csak az 1980-as évek végén kezdődött.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57