Walesben állhatott eredetileg Stonehenge
2021. február 12. 19:32 Múlt-kor
Nagy-Britannia egyik legrégebbi, megalitikus kövekből rakott körének helyét találták meg kutatók, és könnyen lehet, hogy ez a kör szolgáltatta Stonehenge alapanyagát is.
Korábban
A régészek a Waun Mawn nevű helyszínen, a Pembrokeshire megyei Preseli-dombságban találták meg az új kőkör jól látható nyomait. Úgy gondolják, az itt állt köveket eltávolíthatták, és 240 kilométerre keletre, a Wiltshire megyei Salisbury-síkon állíthatták fel őket újra – e kőkört nevezzük ma Stonehenge-nek. A felfedezést éppen egy, a Stonehenge eredetét vizsgáló dokumentumfilm forgatása során tették.
A walesi kőkör, amely Nagy-Britanniában a harmadik legnagyobb lehetett, 110 méter átmérőjű, azaz megfelel Stonehenge méretének. További közös pont, hogy a nyári napforduló napfelkeltéjének megfelelően vannak elrendezve.
A Stonehenge-et alkotó legnagyobb sziklák közül több egyazon fajtából való, mint a walesi helyszínen ma megtalálható kövek. Stonehenge nagy, úgynevezett „kék köveinek” egyike ráadásul olyan egyedi, különös keresztmetszettel bír, amely megfelel a Waun Mawnnál talált egyik üres, egykori „kőlyuknak”. E megalitot több, mint valószínű, hogy először itt, a Preseli-dombságban állították fel, és később szállították át a mai Stonehenge-hez.
Arról eddig is tudtak a kutatók, hogy azokat a kisebb „kék köveket”, amelyekből Stonehenge legkorábbi alakzatait felállították, Pembrokeshire-ből szállíthatták át, az új felfedezés azonban azt sugallja, a Preseli-dombság egykori lakói vándorlásuk során vitték magukkal hatalmas műemlékeiket is, talán őseik iránti tiszteletből.
A régészek szerint ez magyarázatot adhat arra, hogy a Stonehenge-nél lévő „kék kövek” miért olyan messziről érkeztek, miközben a legtöbb hasonló kőkörhöz a közelben fejtett megalitokat használtak fel.
A Stonehenge eredetét vizsgáló kutatócsoport korábban két kőfejtőhelyet is feltárt a Preseli-dombságban Mike Parker Pearson, a University College London professzorának vezetésével. Akkor arra jutottak, a „kék köveket” még Stonehenge Kr. e. 3000 körül történt építését jóval megelőzően fejthették ki. Ezért került sor a Waun Mawn-i helyszín újbóli vizsgálatára.
Waun Mawnnál ma mindössze négy hatalmas kőtömb található meg, egy 2018-as ásatás azonban már jelezte, hogy jóval több, akár 30-50 kőből álló alakzat is állhatott itt egykor. A helyszínen talált faszén és üledék elemzése szerint a ma már üres „kőlyukakat” Kr. e. 3400 körül áshatták ki.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- A haza bölcse vette rá a közügyekben való részvételre a reálpolitikus Széll Kálmánt 19:05
- Balatoni életérzés lengi körbe a Várkert Bazár új kiállítását 15:50
- Az egész ország ünnepi díszbe borult a honalapítás millenniumára 11:20
- Kamerák kereszttüzében süllyedt el a brit repülőgép-hordozó 09:50
- Külső és belső ellenségek is érkeztek Magyarországra a keresztes csapatokkal 09:05
- Tragikusan fiatalon hunyt el Dsida Jenő, az erdélyi irodalom meghatározó alakja tegnap
- Pártján belül is számtalan ellenséget szerzett magának Nagy Imre tegnap
- Elhunyt Dr. Jalsovszky Katalin, a Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának muzeológusa tegnap