2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Válasz a whiskyadóra: pucérra vetkőztetett, kátránnyal és tollal behintett adószedők

2020. május 13. 18:04 Múlt-kor

Kátránnyal öntötték le a pucér adószedőket

Az adó nemcsak anyagilag érintette érzékenyen a farmereket, de új rendelkezéseket is tartalmazott. Minden lepárlóüzemet regisztrálni kellett. Aki nem fizette be az adót, annak a szövetségi bíróságon kellett megjelennie. Nyugat-Pennsylvaniában a legközelebbi ilyen intézmény majd 500 kilométerre volt a határvidéken élő farmerektől.

Miközben a keleti part lepárlóüzemei rendesen fizették az illetéket, többek között azért, mert a nagyobb mennyiségű whisky-t előállító vállalatokat alacsonyabb adókulccsal sújtották és ezek az üzemek a nagyobb felvevőpiac miatt a vásárlóikra tudták áthárítani a termékre kivetett adót, addig a határvidék farmereit anyagilag ellehetetlenítette a kivetett közteher. Sokan egyszerűen nem fizettek, de egyesek az erőszak útjára léptek.

A szövetségi kormányzat adószedőit igen megalázó módon kezelték a forrongó határvidéken. 1791. szeptember 11-én egy csapat nőnek öltözött férfi Robert Johnson hivatalnokot egyszerűen levetkőztette, majd a kátránnyal bekent és madártollakkal körbehintett adószedőt egyszerűen az erdőben hagyta.

Johnson természetesen panaszt tett a helyi kormányzatnál, amely letartóztatási parancsot adott ki a merénylők ellen, de a rendelkezés végrehajtói is hasonló módon jártak, az ellenállók kátrányos kakast csináltak belőlük.

Az nyugati határszéleken elharapódzó erőszakra válaszul 1792. szeptember 15-én az Egyesült Államok elnöke, George Washington határozott lépésre szánta el magát: tulajdonképpen mindenkit bűnösnek bélyegzett, aki bármilyen módon akadályozta az Egyesült Államok kinevezett adószedőit a munkájukban.

Az elnöki dörgedelemnek nem sok foganatja volt, a határterületen élők továbbra sem fizették az adót. 1794 nyarán aztán betelt a pohár, a szövetségi kormányzat elhatározta, ha kell, erőszakkal is érvényt szerez a törvényeknek. David Lennon szövetségi rendőrbírót küldték nyugatra, hogy regulázzon meg 60 rebellis lepárlót.

A rendőrbíró és a melléje beosztott hatósági elemek ellenállásba ütköztek. Kátrány helyett most már előkerültek a lőfegyverek is, és több ember halálával végződő összeütközésre került sor. 1794. július 17-én egy hétszáz fős tömeg megrohamozta a helyi adószedő rezidenciáját, porig égetve az ingatlant.

A szabadságjogok élharcosa, David Bradford helyi ügyvéd pedig egybegyűjtötte az elégedetlenkedőket, és egy nagyjából 7000 fős tömeggel elindult Pittsburgh felé. Amikor a városvezetés meglátta fegyvereseket, eléggé ironikus módon több hordó whisky-t küldött a tüntetőknek, hogy lecsendesítse őket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Alexander HamiltonWashington milíciája Fort Cumberlandnél
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár