Töltött káposztánk kezdetei
2024. december 24. 18:05 Saly Noémi
„Kaposztat töltve. Köver tehen hust vagy diszno hust vagdalj öszve, feöt tyukmonyat, vörös hagymat közibe, borsold megh safranyozd megh gömbölygesd öszve takard kaposzta levelbe mint egy-egy dio akkorak legyenek ragd az fazikba szalonnatis tegy az fazik fenekire, egy vagy két darab hustis hogy migh fő [amikor megfőtt], ismét borsold saffranyozd megh igen io.” Ismerős? Hát persze. A mi régi, jó töltött káposztánk köszönt be ezzel a recepttel – Cserei János Énekeskönyvéből.
Pieter Aertsen holland festő munkája
Korábban
A sok vihart átélt mű az Országos Széchényi Könyvtár kézirattárában kuksol, ahová a zirci cisztercita apátság könyvtárából került még 1957-ben. Hogy oda honnét jutott, azt nem lehet tudni, azt viszont a zenetudós Domokos Pál Péter jóvoltából igen, hogy az 1670-es években biztosan megjárta Csíksomlyót.
Itt Kájoni János gyűjtögette az erdélyi kántorok, oskolamesterek énekeskönyveit, hogy létrehozza hatalmas művét, a Cantionale Catholicumot. Őt a recepteknél biztosan jobban érdekelték a kották meg a kézdiszentléleki betlehemes – a legelső, amelyet magyar nyelvterületről ismerünk. De töltött káposzta receptből is ez a legelső. Be is került abba a szakácskönyvbe, amely szintén Somlyón keletkezett valamikor 1693 előtt.
Énekek és receptek
Coroi Artur történész szerint Cserei 1600 körül született Baróton, és „valószínűleg a baróti iskolában, majd egy színvonalas oktatási intézményben vagy kolostorban, talán épp Csíksomlyón […] szerezte latin nyelvtudását, az egyházi zenében való jártasságát, a szentírásban és a vallásos irodalomban való tájékozottságát”.
Deákként, iskolamesterként, rektorként működött Lemhényben, majd Kézdiszentléleken és Almáson. Megnősült, több gyermeke született, 1652-ben pedig pappá szentelték.
Halála évét nem ismerjük. Énekeskönyvében „a latin és magyar nyelvű, néhol kottázott egyházi énekeken, zsoltárokon, […] imádságokon és verseken kívül […] szónoklat- és áldásszövegeket, evangéliumi idézeteket […] halottbúcsúztatókat, példabeszédeket, tanmeséket, ételrecepteket […] is találunk”.
A kötetbe más kezek is írtak, köztük Csáky István szakácsa 1626-ban.
A könyvben három különálló csokorban összesen ötvennyolc recept sorakozik. A töltött káposzta lejegyzésének dátumát nem tudjuk pontosan meghatározni, de valószínűleg az 1630-as években írhatta le valaki, a kézírás alapján nem maga Cserei.
A cikk teljes terjedelmében a Múlt-kor történelmi magazin 2024. téli számában olvasható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap
- Alkalmi dalnak írták, a karácsony legismertebb éneke lett a Csendes éj 2024.12.24.
- Töltött káposztánk kezdetei 2024.12.24.