Tevekoponya és az utolsó budai pasa konyhakészlete is megtekinthető a Vármúzeum új kiállításán
2020. december 21. 14:56 MTI
Online is megtekinthető a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeum Ásótól a vitrinig című új régészeti időszaki kiállítása.
Korábban
A Középpontban a középkor című kiállítássorozat aktuális tárlata a 2019-es év ásatásainak legfrissebb, sokszor még feldolgozás előtt álló, legérdekesebbnek ígérkező leleteiből ad válogatását - közölte a BTM pénteken az MTI-vel.
A tárlaton Hunyadi Mátyás ezüstjei mellett a 15. század elejéről, az itáliai Aquileiából származó vereteket, valamint II. Ulászló (1490-1516) király 16. század elejéről való érméit tekinthetik meg az érdeklődők. Az Irgalmasrendi Kórház udvarán folytatott ásatás során kerültek elő a középkori Buda és Óbuda között húzódó Felhévíz maradványai. A feltáráskor egy középkori kőépület romjai között, a ház egykori padlóján találtak a régészek egy cserépperselyt, amelyből 318 darab érmét szedtek ki.
A középkori kútból egy lócsontváz került elő. Az előzetes vizsgálatok alapján a ló a korszak átlagához képest viszonylag nagy termetű, nagyjából 150 centiméter marmagasságú, kifejlett mén (vagy herélt) volt, csontjain nehéz és tartós munkavégzés okozta patológiás tünetek láthatók.
A vitrinekben sokféle állatcsontot tekinthetnek meg az érdeklődők: egyebek mellett négyszarvú juh koponyáját, farkas állkapcsát, medveagyart, görénymedencét, kutyakoprolitot (megkövesedett ürülék) vagy a kuriózumnak számító tevekoponyát.

A Zrínyi utcai sírleletből pedig ezüst, s-végű hajkarikák, valamint ezüstgyűrű került elő. Az ásatás végére egy 17 síros temetőrészlet látott napvilágot, amelyből csak 5 sír tartalmazott halott mellé temetett tárgyakat. A hajkarikát férfiak és nők egyaránt viselték, általában a fül alatt, a tarkónál kerültek elő azonos méretű párokban. A karikák mellett rábukkantak egy csontváz ujján lévő csavart ezüstgyűrűre is.
Mindezek mellett bemutatják a Budai pasák palotájából származó nyugati üvegedényeket is. A Karmelita udvar ásatásán napvilágra került üvegek török koriak, anyaguk hártyavékony - megdöbbentő, hogy egyáltalán megmaradtak. A leletek valószínűleg az utolsó budai pasa, Abdurrahman konyhakészletéhez tartoztak, és Nyugat-Európából szerezték be őket.
A kiállítás a leletek mellett a tárgyaknak, az ásótól a vitrinig tartó útja - a régész és a vele szorosan együtt dolgozó szakemberek munkájának bemutatására is fókuszál: az érdeklődők így jobban beleláthatnak a régészeti-feldolgozási munkába.
Az érdeklődők virtuális sétájuk során a kiállítás megtekintése mellett játékban is részt vehetnek: egyebek mellett voksolhatnak, hogy régészek, restaurátorok, archeozoológusok vagy történészek szeretnének-e inkább lenni, valamint üzeneteket dobálhatnak az Irgalmasrendi Kórház ásatásán megtalált pénzes persely virtuális másába.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


27. Az első világháború és következményei
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Utazás a frontra, spanyolnátha, leleplezett viszony: mozgalmas év volt Franklin Roosevelt számára 1918
- A gránát még célt tévesztett, a lövések halálosan megsebesítették a főhercegi párt Szarajevóban
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- Az első világháború harcainak valóságos időkapszulája került elő az olasz Alpokban
- Románia hadba lépését késleltette, Olaszországét azonban már nem tudta megakadályozni a gorlicei áttörés
- Háború, spanyolnátha, leleplezett viszony – sok fordulatot hozott Franklin Roosevelt életébe az 1918-as év
- Bár ebben reménykedett, Fritz Haber vegyi fegyverei nem tudták eldönteni az I. világháborút
- Az I. világháborús francia sisakok nagyobb védelmet nyújtottak, mint a mai amerikaiak
- Sártenger, életveszély és felelősség – az első világháború futárai
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap