Sáncra fel! Vasárnap 16.30-tól ismét várfoglalás a Spektrumon!
2023. április 13. 16:05 Múlt-kor
Ismét képernyőre tűzi a Spektrum televízió nagysikerű saját gyártású sorozatát, amelyben Vadon János, az ismert rádiós és televíziós műsorvezető kalauzolásával az ország legtitokzatosabb középkori várairól hull le a lepel. A Várfoglalók néven futó műsor jól összeszokott csapata 2023-ban is folytatja „hadjáratát” és újabb középkori várak, erődrendszerek, illetve erődtemplomok meghódítását tervezik. Ezúttal azonban nemcsak hazai, hanem határon túli helyszínek is szerepelnek a választékban. A történelmi ihletésű sorozat 10 epizóddal tér vissza a Spektrum képernyőjére, melyből ötöt tavasszal, ötöt pedig ősszel láthatnak a nézők.
Fotó: Szabó Gábor
Folytatva a már bevált várfoglalási stratégiákat, a második évadban is bepillanthatunk a részben ma már csak romjaikban létező, illetve már helyreállított középkori váraink kulisszatitkaiba. A sorozat hagyományaihoz híven a várfoglalók csapatához csatlakozó helyi szakértőkkel, várkapitányokkal, várbarátokkal folytatott kötetlen beszélgetések során feltárulnak az adott várral kapcsolatos tények és legendák, találkozunk talányos, máig magyarázatra váró rejtélyekkel, és megtudjuk, miről regélnek a várat felépítő kövek.
Miért épp ott, milyen célból épült a vár? Hol és miért épp ott volt a vár bejárata? Van-e, volt-e a várnak titkos bejárata és hogyan lehetett megközelíteni? Melyik volt a vár leggyengébb, legjobban támadható része? Hogyan ostromolták, és miként zajlott a vár utolsó ostroma? Hányan lakták és védték, illetve kik voltak a hős várvédők? Megannyi kérdés, amelyre a sorozat további epizódjaiban is választ várunk – és kapunk. Ám a várfoglaló csapat „hadvezére”, Vadon Jani nemcsak kérdez, hanem az első évadban is jól bevált várfoglalási technikákat is beveti: hős elődjei nyomán megmássza a bevehetetlen falakat, bejárja a titkos alagutakat és föld alatti járatokat, leereszkedik a feltáratlan kutakba és ciszternákba.
Fotó: Szabó Gábor
A tavaly ősszel vetített 12 részes első évadon a Filmdzsungel Stúdió 16 fős stábja dolgozott, akik kézikamerával, filmkészítésre alkalmas okostelefonokkal és légifelvételekkel tették igazán látványossá a végeredményt. A sorozatot ráadásul olyan 3D látványrajzokkal is kiegészítették, amelyek remekül példázzák, hogyan is nézhettek ki az erődítmények több száz évvel ezelőtt.
Az előkészületekkel több mint fél évet töltött el a tudományos ismeretterjesztő és természetfilm gyártásban rendkívül járatos Filmdzsungel csapata, és végül 23 nap alatt rögzítették a felvételeket. Ezalatt több mint 5000 kilométert tettek meg gyalogosan, autóval, kenuval, kerékpárral, lovon, lovashintón vagy adott esetben szamárháton, néha kötéllel a föld alá ereszkedve vagy éppen sziklákon lógva. Egyszóval mindent elkövettek azért, hogy a sorozat információban, látványban és humorban is gazdag legyen.
Az már rögtön az első évad elején kiderült, hogy Vadon János maga is bevallottan várimádó, így a csatorna keresve sem találhatott volna jobb partnert arra, hogy bemutassa Magyarország kevésbé ismert, ám annál izgalmasabb várait Somlótól kezdve, Ónodon át egészen Boldogkőig, néhol a legendás Rockenbauer-túra, a Másfélmillió lépés Magyarországon ösvényein.
Fotó: Szabó Gábor
A Várfoglalók most vasárnap startoló második évada ezúttal határainkon kívülre is elmerészkedik: így a magyarországi helyszínek mellett izgalmas erdélyi műemléket is bemutat. A filmeket továbbra is lenyűgöző drónfelvételek, archív látványrajzok, korabeli ábrázolások, és a drónfelvételekhez igazodó, azokkal szinkronban készült, olykor meghökkentően részletes és lenyűgöző 3D rekonstrukciók teszik igazán látványossá.
Az új évad első részében Vadon János és kipróbált csapata a székelyföldi Csíkszeredát veszi célba, ahol egy kincseket rejtő latrina, az elveszett, és később megkerült, négyszáz éves Kájoni-kódex, és némi korabeli death metal várja őket. Bár hiába sietnek, előtte még muszáj útba ejteniük egy igencsak rendhagyó, természetes erősséget a Vargyas-patak szurdokvölgyében is.
Premier: április 16. 16:30, Spektrum
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20