Lőfegyvert rejtő imakönyvet is tartott Velence hírhedt dózséja
2021. május 27. 14:50 Múlt-kor
A főként a törökök ellen vezetett görögországi hadjáratairól híres velencei uralkodó tulajdonát képezte egy kémfilmbe illő fegyverkülönlegesség: egy imakönyv, amelynek kivájt lapjaiba egy kovás elsütőszerkezetű, ágyazás nélküli lőfegyvert rejtettek. A fegyvert ma a velencei Correr Múzeumban őrzik a dózse számos egyéb ereklyéjével együtt.
Korábban
Az imakönyv első lapjai valóban imákat tartalmaznak, azonban továbblapozva láthatóvá válik a különleges könyv titka, amely azonban egyáltalán nem tűnik fel a szemlélőnek, ha a könyv csukva van. Ahhoz, hogy a töltött és felhúzott fegyvert működésbe hozzák, csupán a könyvből kilógó selyem könyvjelzőt szükséges meghúzni.
Az 1619. február 26-án született és 1694. január 16-án meghalt Francesco Morosini csak idős korában, 1688-tól haláláig volt dózse, az Oszmán Birodalom ellen folytatott összeurópai háború, a Szent Liga háborújának egyik csúcspontján. Ezt megelőzően katonai parancsnokként tüntette ki magát, a Morosini család sok más tagjához hasonlóan.
Jelentősebb szerephez első ízben az olaszul Candia néven ismert krétai Iráklio (Héraklion) védőjeként jutott, a történelem második leghosszabb ostromát elszenvedő várost végül 21 év után, rendkívül megfogyatkozott és demoralizált védőseregét megkímélendő adta át Köprülü Ahmed oszmán nagyvezírnek. Bár az átadás feltételei nem voltak kedvezőtlenek a velenceiekre nézve, mivel Morosini nem egyeztetett feletteseivel a tárgyalások előtt, gyávának tartották Velencében, amíg bíróság előtt nem tisztázta magát.
Amikor 1684-ben az itáliai városállam újabb konfliktusba keveredett az Oszmán Birodalommal az úgynevezett moreai háború keretében (a konfliktus a Peloponnészosz középkorban elterjedt nevéről kapta megnevezését), Morosini a velencei flotta parancsnokaként csatlakozott a küzdelemhez.
A következő évek során nem csupán a Peloponnészoszt foglalta el, de Görögország egyéb tájain fekvő erősségeket is, és még Athént is egy rövid időre, bár megtartani erőivel nem tudta. A görög főváros 1687-es velencei ostromához és Morosini parancsnokságához kapcsolódik annak egyik nagy vesztesége is: Morosini egyik ágyújából érte ugyanis találat a Parthenónban kialakított török lőporraktárat, ami miatt az épület felrobbant, előidézve ma is ismert romos állapotát.
Morosini károkozása azonban nem ért véget itt: amikor 1688-ban erői bevették az Akropoliszt, megkísérelte elvitetni a Pallasz Athéné és Poszeidón istenek szobraihoz tartozó lovakat és kocsikat a Parthenón nyugati oromfaláról, azonban azok a földre estek és széttörtek.
Miután – a város visszavételét követően – a törökök felismerték, hogy a nyugatiakat ennyire érdeklik az ókori görög alkotások, maguk kezdték el szuvenírként értékesíteni azokat, felgyorsítva az ókori emlékek pusztulását. A napjainkban a velencei Arsenale előtt álló híres oroszlánszobrot is Morosini zsákmányolta ekkoriban, a görögországi Pireusz kikötőjéből.
1688 nyarán az immár dózseként uralkodó Morosini újabb hadjáratra indult, hogy visszavegye az olaszul Negroponte néven ismert Euboia szigetét, amely korábban velencei erősség volt. A hadjáratot végül a velenceiek körében kitörő pestis szakította félbe, és 1693-as utolsó próbálkozását sem koronázta siker.
1694-ben bekövetkezett halála után Francesco Morosini emlékére márvány diadalívet emeltek a dózsei palotánál. A görögországi hadjáratairól a „Peloponnesiacus” névvel illetett dózse volt az első, akinek már életében mellszobra állt a velencei Nagytanács termében.
Érdekesség, hogy Morosini sohasem nősült meg: legjobban macskáját szerette, akit annak halála után bebalzsamoztatott, mancsai közt egy egérrel. Az állatot a beszámolók szerint hadjáratokra is magával vitte. A bebalzsamozott macska ma szintén a Correr Múzeumban látható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.