Miután házassága tönkrement, a régészet valódi szerelmesévé vált Agatha Christie
2021. július 18. 16:38 Múlt-kor
Vizit az ásatáson
Irak az első világháború után egy névleg független királyság volt, a Hasemita-dinasztia uralma alatt, valójában azonban a brit érdekek érvényesültek. A fővárosban, Bagdadban tekintélyes brit kolónia élt, amely természetesen értesült Agatha Christie érkezéséről. Az írónő így részt vehetett a bridzspartikon, a tenisz- és krikettmérkőzéseken. Valójában azonban pont azoktól a dolgoktól akart menekülni, amelyek a britanniai életét juttatták eszébe, így néhány nappal később egyedül kereste fel Ur városának régészeti lelőhelyét.
Az Urban folyó ásatások már 1922 óta zajlottak Leonard Woolley vezetésével, és ezen időszak alatt számtalan sumer királyi temetkezést sikerült feltárni. Woolley még 1924-ben bérelte fel Katharine Elizabeth Keelinget, aki német szülők Angliában született gyermekeként a Vöröskeresztnél dolgozott, majd a Közel-Keletre került, hogy férje öngyilkossága után az Iraki Állami Vasútnál helyezkedjen el.
Leonard Woolley régésztechnikusként alkalmazta, aki felelős volt a lelőhelyről születő rajzokért. Ám akkoriban sem a nők egyedül való utazgatása, sem pedig az nem számított bevett szokásnak, hogy egy férfiaktól hemzsegő helyszínen dolgozzon egyedül. Woolley főnökei ezt az állapotot tarthatatlannak minősítették, így a neves régész, felszámolandó ezt a helyzetet, 1927 áprilisában összeházasodott Katharine-nel, és attól fogva gyakorlatilag minden ásatáson együtt dolgoztak. A régészeti ásatások meghozták a hírnevet Woolley számára, Agatha Christie is először az otthoni hírlapokban találkozott a régész nevével, és az ott olvasottak keltették fel a figyelmét.
Woolley Katharine-re bízta, hogy megmutassa az írónőnek a lelőhelyet. Hamar megtalálták a közös hangot egymással, mivel Katharine nagy rajongója volt Christie-nek a három évvel korábban megjelent, Az Ackroyd-gyilkosság című regénye miatt. Ráadásul Katharine Woolley valószínűleg dédelgethetett magában némi írói álmot is, 1929-ben ugyanis napvilágot látott Adventure Calls (Szólít a kaland) című regénye, amely természetesen a Közel-Keleten játszódik.
A házaspár és az írónő viszonya olyan szívélyessé vált, hogy amikor Woolleyék Londonba utaztak, Agatha Christie Chelsea-ben található otthonában vendégeskedtek. Ekkor javasolták neki, hogy látogasson el hozzájuk ismét, amit nem kellett kétszer mondaniuk, mert Agatha Christie 1930-ban ismét ellátogatott Bagdadba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap