Megnyílt a leghíresebb cseh szent tiszteletére emelt múzeum
2015. március 23. 16:11 MTI
Évtizedek után újra megnyílt a leghíresebb cseh szent, Nepomuki Szent János tiszteletére a szülőhelyén emelt múzeum. A vértanút IV. Vencel cseh király kínoztatta halálra 1393-ban, majd a testét a prágai Károly-hídról a Moldva folyóba dobatta.
A Csehország nyugati részén fekvő Nepomukban először 1930-ban nyitottak múzeumot a gyónási titok mártírjaként tisztelt szentre emlékezve, azonban azt a kommunista hatalom 1950-ben bezáratta. A megújult Szent János Múzeumot Dominik Duka prágai érsek adta át szombaton a közönségnek.
Az érsekkel együtt pár órára Nepomukba érkezett Csehország egyik legértékesebb relikviája is, az a testszövetdarab, amelyet a hívők Nepomuki Szent János épen maradt nyelveként tisztelnek. Az ereklyét amúgy a prágai várban található Szent Vitus székesegyház kincstárában őrzik.
A múzeum négy kiállítási teremmel várja a látogatókat, illetve a kutatók és kurátorok számára további helyiségek is rendelkezésre állnak. Régi zarándokok emléktárgyai mellett az állandó kiállításon értékes műtárgyakat, illetve barokk templomi hangszereket is meg lehet tekinteni.
Nepomuki Szent Jánost 1393-ban kínozták halálra IV. Vencel cseh király parancsára, aki a legenda szerint azért haragudott meg az érseki helynökre, mert az nem adta ki a királyné gyónási titkait.

A vértanút 1729-ben kanonizálták, ezt követően kultusza Csehországon kívül, Európában és a tengerentúlon is elterjedt. Európában több mint 3 ezer szobrot emeltek Nepomuki Szent Jánosnak, aki emellett számos város és állam, így Csehország patrónusa is, Mexikónak pedig a második fő védőszentje.
A katolikus egyház a vértanút a gyónási titok, a haldoklók, a hidak, a hajósok és tutajosok védőszentjeként tiszteli.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap