Legalább 42 alkalommal próbálták likvidálni Hitlert, egyik merénylet sem volt sikeres
2020. augusztus 15. 08:17 Ivan Broz
Korábban
Modell mint öngyilkos merénylő
A Rastenburg térségében kialakított Farkasodú (Wolfsschanze), Hitler kelet-poroszországi főhadiszállása sem egyszer vált színhelyévé a személye elleni merényletkísérleteknek. Erre példa 1943 novembere is, amikor az új téli egyenruhák bemutatójára készültek itt, s ennek kapcsán a Führer is beszédet mondott volna.
A főszerepet az elit 9. gyalogos hadegység hadnagya, a huszonnégy éves Axel von dem Bussche kapta, akinek – minthogy valóban is modell volt – az volt a feladata, hogy bemutassa magán az összes uniformist. Két métert is meghaladó magasságával, világos hajával és kék szemével pontos megtestesítője volt Hitler ideáljának, a nordikus típusnak.
A parancsnokot annyira sokkolta az 1942. október 5-én véghez vitt mészárlás, amelynek során az SS az ukrán Dubno városának repülőterén körülbelül 5 ezer zsidó férfit, nőt és gyereket gyilkolt meg, hogy onnantól fogva elkötelezett ellensége lett a náci despotizmusnak. Fokozatosan felvette a kapcsolatot a Stauffenberg ezredes körül szerveződő ellenállási mozgalommal, és elhatározta, hogy megöli Hitlert.
A bemutató napján előkészített egy olyan, tankok ellen használatos aknát, amely a kézigránát gyorsan reagáló gyújtószerkezetével volt kombinálva. A terv úgy szólt, hogy egy adandó alkalommal Hitler közelébe férkőzik, és önmagát is felrobbantja. 1943. november 16-án azonban a szövetséges légierő a Berlinre mért légicsapás közepette megsemmisítette azt a vonatot is, amely az egyenruhákat szállította, így a bemutató elmaradt. Az akciót Bussche kapitány 1944 februárjában újra meg akarta kísérelni, azonban januárban a harcokban elveszítette a lábát, így a modellkarrierjének vége lett.

Valkűr-hadművelet
Hitler meggyilkolására a leghíresebb és legígéretesebb kísérlet 1944. július 20-án történt, amikor egy, a Farkasodúban tartott tanácskozás alkalmával Klaus von Stauffenberg ezredesnek sikerült egy bombát rejtő táskát a térképekkel és tervrajzokkal teli asztal alá tennie, épp arra a helyre, ahol Hitler állt. Ám valaki véletlenül távolabb tolta a táskát a lábával a masszív tölgyfa asztal alá, így a hatalmas robbanáskor a bútor némiképp felfogta a nyomáshullámot.
A 24 jelen lévő közül négyen (köztük két tábornok) meghaltak, hatan megsebesültek, Hitler néhány karcolással és dobhártyasérüléssel úszta meg az esetet. A katonai hatalomátvételi-kísérlet, amelyre Berlinben került volna sor, végül az összeesküvők döntésképtelensége miatt meghiúsult. A merénylet után kétszáz magas rangú Wehrmacht-tisztet végeztek ki, köztük von Stauffenberget is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34