Kiderítették, kinek a portréja rejtőzik Degas egyik festménye alatt
2016. augusztus 4. 17:13 MTI
A legmodernebb technikával sikerült kideríteni, kinek a portréja rejtőzik Edgar Degas egyik festménye alatt. A francia művész maga festett rá egy szintén női arcképet korábbi művére. Az új technika segítségével részletesen, színesen jelenhetett meg az a nőiportré-próbálkozás.
Korábban
Egy ausztrál kutatócsapat mutatta be egy új technikával a rejtett portrét, amely Degas akkoriban kedvelt modelljét, Emma Dobignyt ábrázolja, méghozzá csúcsos koboldfülekkel. Kutatásuk eredményét a Scientific Reports című szaklapban közölték. A fiatal nő portréjára Degas egyik ismertebb művét, a Női portrét festette 1876 és 1880 között. A képen egy ismeretlen, idősebb nő látható fekete, fátyolszerű főkötőben. A tudósok számára régóta ismert, hogy a festmény mögött egy másik rejtőzik, ami a felső festékrétegeken is átsejlik. Röntgensugarak révén már korábban láthatóvá tették a fejjel lefelé látható képet, de eddig csak fekete-fehér, árnyékszerű kontúrok voltak felismerhetőek. Az új technika segítségével az ausztrál kutatók képernyőjén részletesen, színesen jelenhetett meg az a nőiportré-próbálkozás, amelyet Degas el akart rejteni a nyilvánosság elől.
David Thurrowgood, a melbourne-i Nemzeti Galéria munkatársa és kutatócsoportja egyebek mellett röntgenfluoreszcencia analízissel vizsgálta a festményt. Ezzel a technikával az anyagok kémiai összetétele is felismerhető, az elemek ugyanis jellegzetes sugárzást bocsátanak ki. Az eközben keletkező nagy adatmennyiség miatt a nagy képfelületek jó felbontású szkennelése csak néhány éve lehetséges. A felismert elemeket, például a rezet és a higanyt a tudósok Degas palettájának egy-egy színéhez sorolták, ily módon reprodukálták a rejtett képet pixelről pixelre. A szakértők kiemelték, hogy a vizsgálat során a sugárzás nem károsította a festményt. A portrén Emma Dobigny ismerhető fel, aki akkoriban Degas egyik keresett modellje volt, gyakran festette meg őt.
Az átfestett képen a művész nyilvánvalóan a fülekre koncentrált, amelyek feltűnően hegyesek. A kutatók megállapították, hogy Degas néhány korrekcióval igyekezett enyhíteni a fülek csúcsosságán. A festőről úgy tartják, hogy egy időben ilyen koboldfüleket festett modelljeire. Nem csak művészettörténeti szempontból jelentős lépés a felfedezés a kutatók szerint. Úgy vélik, a új technika segítségével egyértelműen azonosítható egy-egy festő stílusa és ezáltal könnyebben felismerhetőek lesznek a hamisítások. Degas 1834-ben született Párizsban, művészete a hagyományos stílus és a modern impresszionizmus közé sorolható. Gyakran ismételt bizonyos témákat, ilyenek például a balett-táncosok, a tisztálkodó nők és a lóversenyek. Élete vége felé megvakult és a szobrászatnak szentelte magát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap