1953. május 22-én este 8 órakor a bécsi magyar politikai képviseletről a következő rejtjelezett táviratot kapta az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) Hírszerző Főosztálya: „Czirok százados ma délelőtt 11 órakor bement a sajtóklubba, ahonnan öt perc múlva távozott.
1941. december 7-én japán repülők nagyszabású váratlan támadást hajtottak végre az amerikai haditengerészet hawaii bázisán, Pearl Harboron, bevonva az Egyesült Államokat a világméretű konfliktusba. Mi volt az oka annak, hogy a japánok ennyire hatékonyan és észrevétlenül képesek voltak cselekedni?
72 éve, 1947. szeptember 18-án jött létre hivatalosan az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynöksége, a CIA. A szervezet a hidegháborús években kormányok megbuktatásával, politikusok elleni merényletek megszervezésével foglalkozott, a kétpólusú világ összeomlása óta fő feladata a terrorizmus elleni harc.
201 éve, 1818. július 21-én született Paul Julius Reuter, aki postagalamb-eregető tőzsdei hírszállítóból lett a napjainkban több milliárd dollárt érő brit hírügynökség alapítója és névadója. Cége akkor vált igazán híressé, amikor 1859-ben elsőként továbbította Londonba III. Napóleonnak az itáliai osztrák-francia háború kitörését előrevetítő beszédének szövegét.
A Moszad az egyik legismertebb, és széles körben az egyik legjobbnak tartott hírszerző szervezet a világon. Az egyik leghíresebb művelete a „Gyémánt-hadművelet” nevet viselte, célja pedig a kor legújabb szovjet vadászrepülője, a MiG–21 egy példányának megszerzése volt.
1918-ra a brit Admiralitás elvesztette addigi megbízható ügynökeit a német flottánál. Információikat az elsüllyesztett német tengeralattjárók átkutatásával tervezték pótolni. A mutatvánnyal egy elit búvárcsapatot bíztak meg, akik meglehetősen szokatlan és rendkívül veszélyes módszerekkel dolgoztak.
A háború legvéresebb éveiben a náci Németország lakói megdöbbenve hallották a rádióban, hogy a keleti fronton megsérült német katonák szifilisszel fertőzött vért kaptak a kórházakban. Nem sokkal később pedig arról értesültek, hogy torokgyíkjárvány tombol a gyermekek között.
Kétszáz éve, 1816. július 21-én született Paul Julius Reuter, aki postagalamb-eregető tőzsdei hírszállítóból lett a napjainkban több milliárd dollárt érő brit hírügynökség alapítója és névadója.
Előkerült Japánban Joachim von Ribbentrop náci külügyminiszter Richard Sorge szovjet kémnek írt születésnapi üdvözlőlevele, amely sejteti, mennyire bízott a német vezetés a legendás kommunista kémben. A levélhez a politikus még egy fényképet is csatolt magáról.
A kutatások szerint a második világháborút követően a kelet-európai szocialista országok az információszerzés területén nagy sikereket értek el - hangzott el a volt szocialista országok történelmével foglalkozó nemzetközi konferencián a lengyelországi Poznanban.
Német történészek kiderítették, hogy 2007-ben a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (Bundesnachrichtendienst) 250, korábban az SS vagy a Gestapo által alkalmazott BND-tiszt aktáját semmisítette meg, valószínűleg véletlenül.
Emléktáblát avattak Radó Sándor Kossuth- és állami díjas földrajztudós, hírszerző tiszteletére a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) budapesti székházában.
Az 1945-1962-ig tartó időszak levélellenőrzésének módszertanát, illetve a feladatra specializálódott hatóságok szervezeti felépítését Borvendég Zsuzsanna tekintette át a Betekintő legújabb számában.
A német szövetségi hírszerzés (BND) a kilencvenes években megsemmisítette az egykori náci háborús bűnös, az osztrák származású Alois Brunner aktáit - írta internetes kiadásában csütörtökön a Der Spiegel.
A háború után a nyugatnémet hírszerzés ügynöke és toborzóembere lett az az SS-tiszt, aki 1944-ben lebuktatta és koncentrációs táborba juttatta az Amszterdamban bujkáló német zsidó Frank-családot - írja egy német magazin.