Kennedy matyóbabájától a cinkotai „Krisztusig” – az ismeretlen forradalom
2016. szeptember 9. 15:17
Korábban
Kémadóvevő az autóalkatrészgyár páncélszekrényben
Bezsenyi Tamás és Lénárt András előadásukban arra keresték a választ, mennyire tartott a hatalom az „ellenforradalom” megismétlődésétől és a nyugati „imperialista” kémek aknamunkájától. Kitértek arra, hogy a hatalom birtokosai 1956-ra sok esetben egy új korszak kezdetének tartották, anélkül, hogy az akkor lezajlott eseményekre kitértek volna (visszatérő kifejezés a pártiratokban „az 1956-os ellenforradalom óta”). Az események értékelése tekintetében az MSZMP Ideiglenes Központi Bizottságának 1956. december 5-i határozata lett a kiindulópont a Kádár-korszakban, amelyben ellenforradalomnak bélyegezték a forradalom történéseit.
A kutatók megvizsgálták, az események tizedik évfordulójához közeledve mennyire tartott a hatalom az ellenforradalmi események megismétlődésétől. Az 1965-ös Fény a redőny mögött című magyar bűnügyi filmben a hidegháborús logikának megfelelően a külföldi ellenséges hatalmak által irányított bűnözői csoportok tevékenységét leplezik le. Az alkotás üzenete nyilvánvaló volt: az ellenforradalom megszervezésének lehetősége valós problémaként is felmerülhet. Bár nem ez volt ekkoriban az egyetlen film, amely az imperialista kémek felbukkanásának és diverzáns tevékenységének lehetőségét „leleplezte”, a felső szintű pártvezetés 1966-ban nem foglalkozott az ellenforradalom lehetőségével, vagyis nem számolt vele. A vezető politikai körökből egyedül Ilku Pál művelődési miniszter érintette az „ellenforradalom” témáját az MSZMP Pest Megyei pártértekezletén tartott beszédében, mintegy üdvtörténeti keretbe ágyazva az események óta eltelt tíz év Magyarországon bekövetkező változásait. AZ MSZMP Eger Városi Bizottságának VB-ülésén Fehér Istvánné ugyanekkor egy komoly „hiányosságra” hívta fel a figyelmet: a fiatalok ugyanis a Szabad Európa Rádiótól sokat hallanak az 1956-os eseményekről, de nem tudják ezeket az információkat feldolgozni, mivel nem készítik fel erre őket az iskolában – figyelmeztetett a veszélyre Fehérné.
Az 1965-ban nagy port kavart cinkotai gyilkosság peranyagai bizonyítják: annak ellenére, hogy több játékfilm is számolt a nyugati kémek aknamunkájával, valós veszélyt maga a hatalom nem érzékelt. 1965. december 1-jén este egy MSZMP-tag munkásőr, a sokak által csak „Krisztusként” emlegetett Krisztinán Imre az Autóalkatrészgyártó és Felújító Vállalat cinkotai üzemének komoly anyagi gondokkal küzdő rendészeti vezetője a bérszámfejtők irodai helyiségében hegesztővel próbálta kinyitni a páncélszekrényt, hogy az abban tárolt jelentős összeg segítségével lábaljon ki egzisztenciális válságából. Mivel egyedül nem boldogult, Kiss József gyári rendészt, egykori rendőrt, valamint Szirony István TMK-lakatost is segítségül hívta, mondván, imperialista ügynökök férkőztek be a gyárba, akik adóvevő berendezést bujtatnak a páncélszekrényben. Mivel azonban még a hajnal közeledtével sem sikerült feltörni a páncélszekrényt, Krisztián leütötte mindkét segítőjét. Szirony a sérüléseibe bele is halt.
A zűrös életű italozó, de politikailag megbízható Krisztiánról a per során kiderült, hogy azért került pénzzavarba, mert egy nemzetközi csempészhálózat tagjaként egyik barátja átverte 30 ezer forinttal, és emellett már gyakorlatilag az egész gyárnak tartozott: több százezer forinttal volt adós, és valószínűtlenné vált, hogy csak egy egyszerű nőcsábász lett volna. A férfit párttagsága és munkásőr volta sem mentette meg attól, hogy halálra ítéljék. A dokumentumokból kiderült, Krisztián két segítőjét hosszan korholták amiatt, hogy bedőltek nyilvánvalóan kitalált történetének. A kritikát annak ellenére fogalmazték meg velük szemben, hogy a korszakban bizonyos filmekben teljesen racionálisan próbáltak bemutatni a külföldi ügynökök diverzáns tevékenységének valós veszélyét a szóban forgó alkotásokat jegyző rendezők. Az indoktrináció tehát sikeres volt, ennek ellenére a hatalom valójában teljesen valószerűtlennek gondolta, hogy a Fény a redőny mögött című filmben látható események valósággá válthatnak a 60-as évek Magyarországán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
kommunizmus
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet
- Karrierje során számos álnevet viselt a rettegett Péter Gábor
- Arisztokratikus környezetben, Capri szigetén álmodozott a hatalomátvételről Lenin
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Négy amerikai elnökkel is találkozott az emigrációba kényszerült Varga Béla
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének
- Abszurd részleteket is kikényszerítettek a vallatók a Rajk-per vádlottjaiból
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap