Kecskeherék beültetésével „gyógyított” Kansas bizarr sarlatánja, John Romulus Brinkley
2018. november 27. 13:33 Múlt-kor
Korábban
A kecskedoktor felemelkedése
Hamis diploma ide vagy oda, Brinkley első évei Milfordban kétségtelenül elismerésre méltóak voltak. Egy 16 kórteremből álló klinikát nyitott, ahol az első világháború végén pusztító spanyolnátha betegeit kezelte, és ezzel rövid idő alatt nagy tiszteletet vívott ki magának a városlakók körében. A vér azonban nem válik vízzé, így amikor a lehetőség kínálta magát, Brinkley újra a szélhámosság felé fordult.
A népszerű legenda szerint a Brinkley nevét híressé tevő csodagyógyszer története egy tréfás megjegyzéssel vette kezdetét. Történt ugyanis, hogy egy helyi farmer azzal kereste fel őt, hogy szexuálisan nem teljesít kifejezetten jól. Erre Brinkley viccesen a közelben álló kecskékre mutatott, mondván, hogy ha az állatok heréi lógnának a férfin, akkor biztosan nem lenne ilyen gondja. Mire a farmer – valószínűleg Brinkley legnagyobb elképedésére – annyit felelt: „Hát akkor miért nem raksz belém is egy pár kecskeherét?”
A kuruzslás iránt egész életében rajongó Brinkley számára ez már felhívás volt keringőre. Nem sokkal később sort is kerítettek a műtétre, Brinkley ténylegesen beültetett egy pár kecskeherét a farmer herezacskójába – egy évvel később pedig a farmer felesége egészséges fiúgyermeknek adott életet. Brinkley pedig egy csapásra milliomossá vált.
A fantasztikus gyógymód híre futótűzként terjedt az Egyesült Államokban, Brinkley klinikája előtt pedig sorban álltak az impotenciában szenvedő férfiak, akik örömmel fizették ki a bizarr műtét 750 dolláros árát is. Brinkley természetesen rá is játszott a felhajtásra: elkezdte terjeszteni, hogy a kecskehere-beültetés nem csak a szexuális teljesítőképességet növeli, de lényegében minden létező egészségügyi problémára megoldást jelent. Ezzel gyógyította az influenzát, csökkentette a kialvatlanságot, sőt még a bolondoknak is „visszaadta” a józan eszét – legalábbis Brinkley beszámolói szerint.
Hogy a csodálatos gyógyulásokról szóló fantasztikus híreket terjeszteni tudja, Brinkley 1923-ban egy saját rádiót indított, amelynek a hangzatos Kansas First, Kansas Best névre keresztelt. A rendszeres reklámok mellett saját betelefonálós műsort is vezetett, ahol az érdekéődőknek elmagyarázta, hogy miként javíthatja meg életüket egy pár kecskehere beültetése. Emellett rendszeresen dicsekedett azzal, ha valamilyen magas rangú személyiség – például egy politikus vagy bíró – döntött úgy, hogy az ő kezelését választja.
Az eljárás természetesen minden orvosi alapot nélkülözött. A beültetés során Brinkley nem létesített kapcsolatot a kecskeherék és a páciens szervezete között, így azok akkor se tudtak volna gyógyító hatást kifejteni, ha a kecskeheréknek lenne gyógyító hatása. Az Amerikai Orvostársaság már a kezdetektől tudta, hogy Brinkley eljárása nem több mint egyszerű szemfényvesztés és igyekeztek is fellépni a sarlatán ellen, de Brinkley médiabirodalmának álhíreivel sokáig nem volt esélyük szembeszállni. A Kansas First, Kansas Best továbbra is folyamatosan tudósított újabb és újabb fantasztikus gyógyulásokról, míg a tudományos világ vele szemben megfogalmazott kritikáit következetesen a „hentesszövetség” irigy siralmainak állította be. Egyre növekvő vagyonával (becslések szerint Brinkley különféle vállalkozásai évente mintegy 10 millió dollárt fialtak mai értéken számítva) pedig bőkezű adományokban részesítette a kansasi politikai élet fontos szereplőit, ezzel biztosítva jóindulatukat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap