Holttest vagy baba? A kísérteties mexikói menyasszony, La Pascualita rejtélye
2018. augusztus 14. 14:38 Múlt-kor
A helyi legenda szerint egy mexikói esküvői ruhaüzlet tulajdonosa bebalzsamoztatta lánya holttestét, majd próbababaként kiállította kirakatában. A csaknem 90 éves történet igen valószínűtlen viszonyokat feltételez, egyértelműen azonban sosem cáfolták.
Korábban
A bebalzsamozott holttestek kiállítása korántsem szokatlan dolog – a Vatikánban több pápa tartósított maradványai is megtekinthetők, és még napjainkban is tömegek járnak megnézni Lenin holttestét a moszkvai Vörös téren található mauzóleumban. E bebalzsamozott maradványoknak azonban, bármennyire morbidnak is tartjuk esetleg nyilvánosság előtti kiállításukat, történelmi jelentőségük van.
Nem éppen ez a helyzet a La Pascualita néven ismert látványossággal: az északnyugat-mexikói Chihuahua város egyik híres attrakciójának jelentőségét az adja, hogy csaknem egy évszázada vita folyik arról, vajon emberi holttest-e, avagy egy egyszerű ruhabolti próbababa. Minden bizonnyal életszerűbb, mint bármelyik baba, amellyel napjaink ruházati üzleteiben találkozni. Nem csupán arca tűnik emberinek (ezt külön hangsúlyozzák is vastag szempillái és üveges szemei), de kezei és fülei is, lábain pedig még visszerek is láthatók.
A velük hirdetett ruhák kiemelése érdekében kevésbé részletgazdag próbababákkal ellentétben La Pascualitán nem az általa viselt gazdagon díszített menyasszonyi ruha az első dolog, amit észrevesz az ember – ez pedig nyugtalanítóan életszerű megjelenésének köszönhető. Ezeket az emberek már akkor elkezdték észrevenni, amikor a baba először megjelent a La Popular nevű chihuahuai esküvői ruhabolt kirakatában 1930. március 25-én. A helyiek figyelmét nem csupán maga az életszerűség keltette fel, de egy konkrét személyhez való hasonlósága is: szakasztott mása volt az üzlet tulajdonosa lányának, Pascuala Esparzának.
A történet szerint a lány éppen férjhez menni készült, amikor egy tragikus pillanatban harapás érte egy fekete özvegytől, amibe éppen esküvője napján halt bele. Nem sokkal halála után pedig megjelent a baba a kirakatban, aminek nyomán azonnal elkezdtek terjengeni a híresztelések, miszerint az üveg mögött egyáltalán nem egy baba, hanem a hajdani menyasszony tökéletesen tartósított holtteste áll – ezért is nevezték el róla.
Az évtizedek során az üzlet vásárlói több alkalommal állították, hogy La Pascualita szemei követik őket a boltban, de olyat is, hogy miután elfordultak a babától, majd újból ránéztek, más helyzetben volt. Jelenléte még az üzlet dolgozóit is képes nyugtalanítani – ahogy egyikőjük megjegyezte: „Ahányszor Pascualita közelébe megyek, elkezd izzadni a tenyerem. Kezei nagyon valósághűek, és még visszér is van a lábán. Úgy gondolom, ez egy valódi ember.”
Egy másik helyi legenda szerint valóban csupán egy baba, vagy legalábbis annak indult. A történet e változata szerint egy arra látogató francia bűvészt annyira rabul ejtette a menyasszonyi ruhába öltöztetett baba, hogy éjjelente a kirakathoz ment és életre keltette, majd körbetáncolta vele a várost, hajnalban pedig visszavitte az üzletbe.
Bármi is eredetének igaz története, La Pascualita valódi legendává nőtte ki magát az évtizedek folyamán. Keletkezésének részletei ma már bizonyíthatatlanok, és még a Pascuala Esparza név is lehet akár utólag kitalált is. Igencsak valószínűtlennek tűnik, hogy egy bebalzsamozott holttest – bármilyen alapos eljárással is tartósították – épen maradhat az égető mexikói nap alatt egy bolt kirakatában évtizedeken keresztül. Lenin holttestét például rendszeres „karbantartásnak” vetik alá 1924-es halála óta, a test óhatatlan amortizációja miatt pedig egyre nagyobb részét helyettesítik szintetikus anyagokkal.
Az üzlet jelenlegi tulajdonosa, Mario González rendszerint kitérő válaszokat ad az érdeklődők kérdéseire, ő azonban kétségkívül a legenda fenntartásában érdekelt – ezt jelzi az is, hogy az üzlet többi próbababájával ellentétben La Pascualita ruháját mindig függöny mögött cserélik, és csupán bizonyos alkalmazottak foglalkozhatnak vele. „Hogy igaz-e? Tényleg nem tudnám megmondani” – mondta González egy interjúban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.