Hatalmas viking lakomacsarnokot azonosítottak a föld alatt
2014. december 16. 09:00
Egy ötven méter hosszú viking épület maradványait azonosították a dél-svédországi Vadstena mellett régészek földradar segítségével.
Korábban
A Svédország déli részén található Aska dombról régóta úgy sejtették, hogy halomsír lehet, de a régészek a Journal Archaeological Prospection legújabb számában közzétett tanulmányukban leírják, hogy a maradványok egy nagyméretű, feltehetően viking kori épület alapjai voltak. A házat minden valószínűség szerint egy viking uralkodócsalád tagjai lakták, akiknek sírjait a közelben tárták fel.
"Ismerünk több párhuzamot, olyan épületeket, amelyeket az elit használt: ilyen Fornsigtuna Stockholm mellett, illetve Lejre, Roskilde közelében. A hasonlóság azonban az Ó-Uppsalánál feltárt lakomacsarnokot vizsgálva a legszembetűnőbb. Ezek az építészeti minták a két terület közötti intenzív kommunikációra utalnak" - mondta el Martin Rundkvist, az Umeå Egyetem munkatársa.
Gamla Uppsala (Ó-Uppsala)
A duplafalú, lakomák megrendezésére szolgáló terem eredetileg 50 méter hosszú és 14 méter széles volt, négy bejárattal rendelkezett, közepén pedig egy hatalmas tűzhely volt. "Kutatásunk bebizonyította, hogy a noninvazív geofizikai módszerek alkalmasak lehetnek a hasonló épületek azonosítására máshol is. A kutatók anélkül becsülhetik meg az adott épület korát, hogy kiterjedt régészeti terepmunkába kezdenének" - fogalmazott Andreas Viberg kutatásvezető, a Stockholmi Egyetem Régészeti Kutató Laboratórium munkatársa.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap